Európai Ifjúsági Portál
Információk és lehetőségek az Európában élő fiatalok számára.

"AGH Her öğrencinin hayatının bir başlangıcı olmalıdır”

Stevan Savcici Bosna Hersek’te gönüllülük yaptığı kuruluş ona Almanyada’da Avrupa Gönüllü Hizmeti ile on iki ay geçirmesini teklif ettiğinde hiç tereddüt etmemişti.

Brcko’yu bir seneliğine Halle (Almanya) da kreş’te çalışmak için terkettiğinde henüz 22 yaşındaydı. Şimdi Bosna’ya geri dönen Setafan yurt dışına tekrar Üniversite’de okumak için çıkmayı düşünüyor.

AGH’yi nasıl duydun? 

Stefan. –Ben kendi kasabamda Brcko (BiH)  yerel bir kurumda gönüllülük yaparken bana Almanya’da ki ortak kuruluşa proje için başvurmam ve orada bir sene geçirmem teklif edildi. Bir ikinci kez düşünmedim bile: CV’mi ve motivasyon mektubumu yazıp Alman kurumuna gönderdim. Seçim süreci vardı ve ben seçilemedim, fakat seçilen gönüllü teklifi geri çevirince bir ay sonra beni aradılar ve bu pozisyonu teklif ettiler. 

AGH deneyimini nasıl açıklarsın?

Stefan. – Muhteşem! Hayatımda ilk defa yurdumu ve Balkanları terkedecektim. Benim için hemen her şeyi bulabildiğim çok büyük bir şehirde yaşadım. Çocuklara baktığım, oyunlar organize edip gitar çaldığım bir kreşte çalıştım. Başta Almanca bilmediğim halde bana çocuklarla çok yardımda bulunan çok iyi mentörlerim oldu. Bu deneyimden çok hoşlandım. Bu yüzden arkadaşlara acele etmemelerini çok rahat hissedebilecekleri projeyi seçmelerini tavsiye ederim. Ayrıca yeni bir dil öğrenmeye hevesli olmalarını ve farklı insanlara karşı açık olmalarını öneririm.

Almanya’da ne öğrendin? 

Stefan. – Pek çok şey. İlk olarak kendi başıma yaşamayı öğrendim. Başınızda anne babanız yok, arkadaşlarınız yok. Ayrıca ailenden uzak bir senenin çok uzun olacağını düşünmedim ve benim gibi diğer gönüllülerle çok iyi arkadaşlıklar kurdum. Bir şehirde dillerini akıcı konuşamadan idare edebilmeyi ve proje sonunda Almancamı çok geliştirebildiğimi öğrendim. Bu deneyim benim hayatımı ve bakış açımı değiştirdi.

Diğerlerine AGH’de yer almalarını önerir misin? 

Stefan. –Tabii, bu deneyimi herkese öneririm. Genelde, benim ülkemde insanlar liseyi bitirir bitirmez direk Üniversite’ye giderler. Fakat gördüm ki Almanya gibi diğer ülkelerde gençler okulu bitirince bir sene ara verip, yurt dışında gönüllülük yapıyorlar ve çalışmaya başlamadan biraz hayat tecrübesi ediniyorlar. Bence bu bizim gençler içinde çok iyi. Avrupa Gönüllü Hizmeti sizin şehrinizin dışında iyi üniversite seçebilmeniz ve yurt dışında okuyan insanlara erişimi de sağlıyor. Bence AGH Her öğrencinin hayatının bir başlangıcı olmalıdır.

 

 

Közzétéve: sze., 29/06/2016 - 14:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Szakértői segítségre vagy tanácsra van szükséged?

Fordulj hozzánk!