Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

BİR GÜN

Melisa, seni Yunanistan’a gönderiyoruz…

 

Telefonum çaldı ve gönderen kuruluşumdan haber geldi. Melisa, seni Yunanistan’a gönderiyoruz… İki hafta içinde her şey hazırdı ama ben gitmeye ne kadar hazırdım çok net hatırlamıyorum. 22 senelik hayatımda daha önce hiç yurtdışı deneyimim olmamıştı ve bunun korkusu ile karışık bir heyecanla gittim Avrupa Gönüllü Hizmeti programı ile Atina’ya. Küçükken hep derdim ki ben uçağa ilk defa yurtdışına çıkarken bineceğim ve nitekim öyle de oldu. Yunan Adalarını kuşbakışı görmek harikaydı fakat bu mükemmel manzara 6 ay boyunca yaşayacağım güzelliklerle kıyaslanınca yanlarında bazen sönük bile kalabiliyor. Neyse konumuza dönelim. İndim uçaktan ve beni karşılayacak kişiyi bekliyorum. Hiç kimse yok… Yer bilmem, yurt bilmem, alfabelerini bile bilmem ne yapıcam ben diye kara kara düşünmeye başladım daha sonra gözüme bir stand çarptı, çok güzel bir Yunan kızımız şehir haritası dağıtıyor. Gittim yanına derin bir nefes aldım ve Yunanistan topraklarındaki ilk ingilizce cümlem dökülüverdi dudaklarımın arasından. Daha sonra gönüllü çalışacağım sivil toplum kuruluşunun bir çalışanı beni almaya geldi ki toplu taşımı kullanıp kaybolma ihtimalimi ortadan kaldırmış oldu. 6 ay boyunca tanıştığım her Yunan insanının Aaa Türkiye’den geliyorsun diyerek bildikleri tüm Türkçe sözcükleri sıralaması gün geçtikçe benim için rutin bir tepki haline geldi ve yadırgamaz oldum bu durumu. Aslında giderken en büyük korkum zamanında savaştığımız ve Tarih derslerinde düşman olarak nitelendirilen bu ülkenin insanlarından alacağım olumsuz tepkilerdi, tam tersi hiç beklemediğim bir yakınlık, sıcaklık ve kardeş olduğumuzu belirten olumlu tepkiler aldım, ve misafirperverliklerine hayran kaldım.

Bazen baklava ve kahve kimin diye tartışıp sonunda baklava yiyerek tatlıya bağlamışlığımız da oldu.

AGH kapsamında haftada iki saat aldığımız Yunanca derslerimizin ilkinde, ilk okuduğum Yunanca cümlemde kendi kendime dedim ki, Melisa sadece 6 ayın var ve bu senin için mükemmel bir fırsat. Yunancayı öğrenmek için her materyali kullandım hatta o kadar şanslıydım ki evimdeki minik televizyonda haftada tam tamına 4 Türk dizisi oynuyordu Yunanca altyazılı olmak suretiyle.

O kadar çok çalıştım, gezdim ve öğrendim ki, hayatımın hiçbir döneminde algılarımın bu kadar açık olduğunu, beynimin tam kapasite çalıştığını hatırlamıyorum.

Orada yaptığımız işler ve yürüttüğümüz mükemmel projelerin hayatıma yön verdiğini de söylemeden geçemeyeceğim.

Şimdi iki dil biliyorum ve  İstanbul’da bir devlet üniversitesinin Yunanistan’da ilgilendiğim projeleri de kapsayan önü açık ve beni daha da geliştirip ileri götürebileceğine inandığım bir Yüksek Lisans programına kabul edildim ve başlamak için sabırsızlanıyorum.

Benim karşıma bu proje ile mükemmel bir fırsat çıktı ve ben bu fırsatı her anlamda hakkıyla değerlendirdim ve değerlendirmeye devam ediyorum.

Değerli vaktinizi ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Melisa BAYLAN

melisabaylan@hotmail.com

Yayınlanma: Çar., 02/07/2014 - 14:41


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!