Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Bırakın Hayallerimiz Lider Olsun

Bırakın Hayalleriniz Lider Olsun Projesi...

lider.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/lider.jpg

Türkiye’de yaşayan gençliğin katılımcılığının önündeki engelleri tespit etmeye ve çözüme odaklı politikalar üretmeye yönelik tasarlanan “Bırakın Hayallerimiz Lider Olsun” projesi, bugüne kadar gençlik politikaları üzerinde siyasi aktörlerin etkin planlama ve bir yol haritası çizememelerinde ötürü ortaya çıkmıştır.

“Bırakın Hayallerimiz Lider Olsun” projesi İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’nun desteğiyle, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’nin uygulayıcılığında İstanbul’un 3 pilot bölgesinde gençlik haritalandırılması ve yerel gençlik politikaları oluşturulması projenin amacıdır.

Bu amaçlar doğrultusunda; proje çalışmaları 3 ilçede; Sarıyer, Bakırköy ve Ataşehir’de başlayacaktır. Çalışmalar öncesinde, gönüllü genç bir ekibin kurulması için bu üç pilot ilçede ön tanışma toplantıları düzenlenmiştir.

Çalışma kapsamında; örneklemi oluşturan gençlerin, yerel yönetim hizmetleri ile ilgili hangi düzeyde bilgi sahibi olduklarını, yerel yönetimlerden gençlerin beklentilerini, yerel yönetim-demokrasi ilişkisi konusunda hangi kavramlarla ilgili hangi bilgiye sahip oldukları ortaya çıkarılacaktır. Yapılan çalıştaylar ve toplantılar sonucunda gençlerin, Türkiye’nin gençlik politikalarını belirlemede katılımcı olmaları amaçlanmıştır.

Proje 18-25 yaş arası gençleri kapsamaktadır ve 25 kişilik bölge gruplarından oluşmaktadır. Proje 22 Mayıs 2013 başlamıştır ve hali hazırda proje devam etmektedir.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası İstanbul Maltepe Gençlik Merkezi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Pzt., 24/02/2014 - 13:10


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!