Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Romanya'da 2 aylık AGH

Herkesin bir hayali vardır. Benim hayallerimden biri ise dünyayı dolaşmaktır.

Herkese merhaba

Herkesin bir hayali vardır. Benim hayallerimden biri ise dünyayı dolaşmaktır. Bu hayalimi gerçekleştirmenin zor olduğunu ve sadece hayal olduğunu düşünüyordum fakat yanılmışım. Bir gün yabancı dil hocamız projeler ile yurtdışına gidebileceğimizden bahsetti. Sınıfta benim gibi bir arkadaşımın da bu konuda istekli olduğunu gördüm ve onunla bu konular üzerinde araştırma yapıp bilgiler topladık. Bu projeler ile eğitimlere, seminerlere katıldık. Bunun üzerine AB Gençlik Değişimi Projesi yazmaya başladık. Sosyal paylaşım sitelerinde projeler ile ilgili sayfalara bakarken AGH çağrıları görüp araştırıp ve birkaç proje bulduk fakat okulumuz olduğu için başvuru yapamadık.Arkadaşım bir gün beni aradı ve Romanya’da 2 aylık AGH projesi olduğunu , gönüllü arandığını söyledi.Bende hemen Romanya’daki ve Türkiye’deki koordinatörler ile yazışmaları yapıp evraklarımı hazırlamaya başladım.Şans benden yanaydı.Proje başlangıç tarihi okulumun bitiminden 1 gün sonra idi. Romanya’da 2 ay AGH projesi  benim için idealdi.Tekrardan 10 aylık bir AGH projesini başka bir ülkede yapabilme hakkım olacaktı.15 Mayıs akşamı 22.00 uçağı ile Romanya’ya hareket ettim.

Romanya ilk yurtdışı deneyimim oldu. Hiç bilmediğim bir yerde kültürleri ve dilleri benden tamamen farklı insanlar ile yaşamaya başladım. Projemin olduğu Ramnicu Valcea’da 15 farklı ülkeden insanlarla birlikte eğlenceli vakit geçirdim. Çok iyi arkadaşlıklar kurdum. Bu benim için bulunmaz bir fırsattı… Farklı insanlar, farklı yaşam tarzları, farklı bakış açıları ile iç içeydim. Projem bir ilkokuldaydı hafta içi her gün birkaç saatliğine gidip çocuklarla zaman geçiriyorduk. Koordinatörümden izin alıp Romanya’nın gitmek istediğim birçok iline otostop ile gittim. Otostop Romanya’da gelenek haline gelmiş. Her gittiğim ilde farklı bir deneyim yaşadım, farklı yerler gezip görmem nedeniyle sosyalliğime bir çok artısı oldu, ufkum genişledi,farklı bakış açısı kazandım.Hiç tanımadım bir ortamda kendimi daha iyi ifade edebilme imkanına sahip oldum. Yabancı dilimi bol bol pratik yaparak geliştirdim. Romanya’daki 2 aylık AGH deneyimim bende olumlu yönde birçok etki bıraktı.

Yurtdışı hayali olan arkadaşlarım okuldaki Erasmus ve AB projeleri ile bu hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde bir çok insan bu fırsatları değerlendirirken siz niçin değerlendiremeyesiniz.Hiç bir şey imkansız değil…

Arife CİCİ

 

 

 

publicēts: S., 13/12/2014 - 17:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!