Euroopa Noorteportaal
Teave ja võimalused noortele kogu Euroopas.

Hayallerimin peşinden ‘Avrupa Gönüllü Hizmeti: Letonya’

Üniversiteye başladığımdan beri hayallerimi süsleyen Avrupa Gönüllü Hizmetini sonunda yapma fırsatı bulmuştum.

Üniversiteye başladığımdan beri hayallerimi süsleyen Avrupa Gönüllü Hizmetini sonunda yapma fırsatı bulmuştum. Kuzey Avrupa her şeyiyle, diliyle, kültürüyle, doğasıyla gitmek istediğim yerlerden biriydi. Başvurularım süresince genelde Kuzey Avrupa’daki projelere başvurdum ve çalışmak istediğim alan da belliydi. Çocuklarla çalışmak istiyordum. Nasıl ve nerde olacağı önemli değildi ama çocuklarla çalışmayı çok istiyordum. Bir gün Letonya’daki Adazi Free Waldorf School’dan projemize kabul edildiniz maili aldım. O günden sonra hayatım tamamen değişti.

Waldorf okullarının ününü belki duymuşsunuzdur belki duymamışsınızdır bilmiyorum fakat gerçekten Dünya üzerindeki en iyi eğitim veren kurumlardan biri. Teknolojinin ve plastiğin kesinlikle giremediği bu sınıflarda çalışmak benim için bir zevkti. Okulun Anasınıfı bölümünde çalıştım. Çocuklar gerçekten çok şekerlerdi. Dillerini bilmiyordum ve onlar da benim dilimi bilmiyorlardı fakat bir şekilde anlaşıyorduk. Hepsi beni çok seviyorlardı. Bende onları çok seviyordum. Her sabah kapıdan içeri girdiğimde bütün çocukların birden üzerime atlamaları ve “Selman, Selman” diye çığlık atışları bana ayrı bir çalışma azmi veriyordu. Çocuklarla çalışmak o kadar zevkli ve eğlenceli ki hepinize tavsiye ediyorum.

Riga ise bizim ülkemizde Kuzey’in Paris’i olarak adlandırılıyor. Eski tarz binalarıyla, tarihi dokusuyla o kadar güzel bir şehir ki anlat anlat bitiremem. Letonların kültürleri de çok eski tarihlere dayanıyor. Genel itibariyle tarihi yapılarının nasıl olduğunu görebilmek için tek tek Letonya’nın her yerini gezmenize gerek kalmıyor. Riga’da devasa bir açık hava müzesi var. Letonya’daki tarihi yapıların örneklerini orada çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Onun haricinde birçok tarihi ve kültürel müzeleri var. Güneş’e çok değer veren bir ülke. Biz ne kadar kıymetini bilmesek de orada güneşli günlerin sayısı az olduğu için Güneş’in onlarda ayrı bir yeri ver. Güneş sembollerini neredeyse her yerde görebilirsiniz. Gerçekten çok sevecen bir halk Leton halkı. Genelde Kuzey’i soğuk insanların yaşadığı yerler olarak duyuyoruz fakat Letonya’ya gidince hiç de öyle olmadığını anlıyorsunuz.

Varış sonrası eğitimi, orta dönem eğitimi gibi eğitimlerde birçok gönüllü ile tanıştım. Eğitimler haricinde de tanıştığım birçok Erasmus ve Gönüllü arkadaşım oldu. Bu arkadaşlıklar sadece eğitim sürecindeki birliktelikten ibaret olmuyor. Birlikte organize ettiğimiz birçok proje oldu. Birlikte gezdik, birlikte eğlendik. Gerçekten çok candan insanlarla tanıştım.

Bunun yanında EVS sürecim boyunca birçok ülke gezme fırsatı buldum. Kuzey ve Orta Avrupa’nın neredeyse tamamını gezdim. Çok farklı insanlarla tanıştım. Bazen Couchsurfing kullanarak bazen Hostellerde kalarak gezdiğim bu ülkelerde birçok dostum oldu.

Genel anlamda Avrupa Gönüllü Hizmeti hayallerimi süsleyen Kuzey Avrupa’yı görüp oradaki insanların dilini, kültürünü tanımam için bana büyük bir fırsat sundu. Eğer sizin de benim gibi hayalleriniz varsa mutlaka Avrupa Gönüllü Hizmetine göz atmalısınız. Her hangi bir sorunuz olursa çekinmeden sorabilirsiniz.

E-mail : erkanselman@gmail.com

 

Selman ERKAN

Avaldatud: Neljap, 25/09/2014 - 16:16


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajad eksperdi abi või nõuannet?

Küsi meilt!