Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Avrupa Gönüllülük Hizmeti ve Gençler

Erasmus + Gençlik Programı gençlere Avrupa Gönüllü Hizmeti yoluyla kendi yaşamlarında ve dünyada bir değişiklik yaratmalarına olanak sağlamaktadır.

Erasmus + Gençlik Programı gençlere Avrupa Gönüllü Hizmeti yoluyla kendi yaşamlarında ve dünyada bir değişiklik yaratmalarına olanak sağlamaktadır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Avrupa veya Avrupa dışında bir ülkede ücretsiz ve tam zamanlı gönüllü aktiviteler yoluyla gençlerin kendi kişisel sorumluluklarını ortaya koyma fırsatı sunmaktadır. Bu yolla, aktiviteler gençler arasında dayanışmayı, ortak anlayışı ve hoşgörüyü geliştirmeyi, ve böylelikle Avrupa Birliğinde ve sosyal uyumu desteklemeyi ve gençlerin aktif vatandaşlığını teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Yaşam İçin Öğrenme

18-30 yaş arası tüm gençlere açık olan Avrupa Gönüllü Hizmeti gerçek bir öğrenme hizmetidir. Yerel topluluklardan faydalanmanın ötesinde gençler gönüllü aktivitelere katılarak yeni beceriler geliştirebilir ve böylelikle kişisel, eğitimsel ve mesleki gelişimlerini geliştirebilirler. Gönüllüler aktiviteler yoluyla spesifik eğitimlerden faydalanabilir, ve beklenen öğrenme çıktıları, süreçleri ve metodları hakkında önceden bilgi sahibi olabilirler. Öğrenme tecrübeleri resmi olarak Youthpass vesilesiyle tanınmaktadır. Proje süresince konaklama, ulaşım, hatta sigorta ve cep harçlıkları karşılanan gönüllüler için katılım ücretsizdir(ancak seyahat giderlerine %10 katkı hariçtir). Özel koşullar ise daha az olanaklara sahip gençlerin katılımını teşvik etmektedir.

 

İş Birliği ve Arkadaşlıklar

Başarılı bir AGH (EVS) projesi üç anahtar taraf arasında yakın işbirliği gerektirmektedir: gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş ve gönüllü. İlgili kuruluşlardan bir tanesi ise projenin koordinatörlük görevini üstlenir ve diğer ortaklar adına Avrupa Birliği hibesi için proje başvurusu yapar. Kuruluşlar bazı görevler üstlenirler: gönüllü fırsatlarını tanıtırlar ve yerel toplumun faydalanmadığı projeler geliştirirler. Ayrıca gönüllü çalışanları alır ve hazırlar, ev sahipliği yapar ve devamındaki etkinliklerini takip ederler.

AGH aktiviteleri gerek bireysel gerekse grup olarak gerçekleştirilebilir. Aynı AGH projesine aynı anda 30 kişi katılabilmektedir.

Avrupa Gönüllü Hizmeti kültür, gençlik, spor, sosyal bakım, kültürel miras, sanat, sivil koruma, çevre, büyüme işbirliği gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Tüm aktivitelerde olan tek ortak şey bariz Avrupa ve kültürlerarası öğrenme boyutudur. AGH , herkesin diğer kültürlerden bir şeyler öğrendiği ortak faydalı bir süreçtir.

Öyleyse…

18-30 yaş arasında ve 2 aydan 12 aya kadar yurtdışında AGH Gönüllüsü olarak çalışmaya hazır mısınız?

Uluslararası Bilim Derneği AGH konusunda her türlü sorunuzu yanıtlamak için yanınızda…

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Uluslararası Bilim Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Sal., 25/02/2014 - 11:38


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!