Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

ERASMUS+ Başladı, Peki AGH Ne Olacak?

Avrupa Gönüllü Hizmeti, 2014’te başlayan Erasmus+ ile sona ermedi tam aksine çerçevesini geliştirerek yoluna devam ediyor.

2007 – 2013 Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları çerçevesi kapsamında desteklenen projeler türlerine göre birçok alt başlıkta toplanmıştı. Program önce kendi içerisinde Hayatboyu Öğrenme Programı ve Gençlik Programı olarak ikiye ayrılmış ve bu programlarda sektörel ve katılımcı boyutlarına göre alt başlıklara ayrılmışlardı. Avrupa Gönüllü Hizmeti, AB Gençlik Programları altında bulunan “Eylem”lerden ikincisi yani Eylem 2 olarak adlandırılmaktaydı.

Hiç bilmeyenler için kısa bir özet geçecek olursak; Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) 18-30 yaş arasındaki gençlerin 2 ay ile 12 ay arasında (istisnai durumlarda 2 hafta ile 2 ay arasında da olabilmekteydi) Avrupa’da kendi ülkeleri dışındaki bir ülkede, gönüllü olarak çalışmalarını sağlayan ve bu doğrultuda fon sağlayan bir programdı. Program kapsamında gönüllü hizmetinde bulunan gençlerin tüm masrafları artı cep harçlıkları sağlanan fon ile karşılanmaktaydı. Sağladığı bu imkanlarla programdan bir şekilde haberi olan tüm gençlerin ilgi odağı olan Eylem 2’nin 2014-2020 döneminde akıbetinin ne olacağı ise tüm gençlik çalışanları ve gençlerin merak ettikleri konuları başında gelmekteydi.

Özellikle Gençlik Programları’nın doğrudan hedef kitlesi olan ve programın içerisinde yer alan tüm kitlelerin 2014-2020 program çerçevesinin tek bir başlık altında toplanacak olmasından duydukları haklı kaygıların aslında yersiz oldukları ise Erasmus+ Program Rehberinin yayımlanması ile ortaya çıktı. Rehberi çok detaylı inceleyememiş olsalar da bir kez göz atan herkes “BİREYSEL ÖĞRENME HAREKETLİLİKLERİ” olarak adlandırılan Temel Faaliyet 1 altında “Geniş Kapsamlı Avrupa Gönüllü Hizmeti etkinlikleri” cümlesini görerek rahatladı. Hatta yaş aralığının 17-30 olarak güncellenmiş olması da, özellikle zorunlu eğitimini henüz tamamlamış gençlerin katılımını sağlayacağı için, güzel bir sürpriz oldu. Kısacası AGH 2014’te başlayan Erasmus+ ile sona ermedi tam aksine çerçevesini geliştirerek yoluna devam ediyor.

Bundan sonraki süreçte bu programdan faydalanmak isteyen tüm gençlere tavsiyem; Avrupa Komisyonu’nun Erasmus+ sayfasını (http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm) ile Türkiye Ulusal Ajansı web sitesini (http://www.ua.gov.tr) takip etmeleri ve anlamakta zorlandıkları veya detaylı bilgi istedikleri her konuyu’da EURODESK’e (http://eurodesk.ua.gov.tr) sormalarıdır.

Şimdiden İyi Yolculuklar!!!

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Per., 20/02/2014 - 13:12


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!