Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Lisinia’da Gönüllü Olmak İster misiniz

Yaban hayat için gönüllü olur musunuz?

 

Yaban hayat için gönüllü olur musunuz?

2006 yılında kurulan Lisinia Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi (Lisinia Doğa) Burdur Karakent Köyü yakınlarındaki yerleşkesinde çalışmak üzere dönemsel olarak gönüllüler arıyor.

Dünyanın değişik ülkelerinden ve ülkemizin farklı illerinden gelen gönüllüler Lisinia’daki doğal ürünlerin yetiştirilmesinde, hayvanların bakımında görev alıyorlar.

Gönüllüler Lisinia’da; gül toplanmasından gül yağı çıkarılmasına, yaban hayatı rehabilitasyon merkezindeki başta kuşlar olmak üzere diğer hayvanların bakımına kadar her türlü işi gönüllülük esasıyla yapıyorlar. Hatta Lisinia’ya gelen konukları karşılayıp, onları bilgilendiriyorlar. Meyve ağaçlarını buduyorlar ve bütün bu yaptıkları işlerle birlikte Lisinia’da olmaktan mutlu olduklarını ve Lisinia’da şehir yaşamının geriliminden ve zaman kıskacından uzak kaldıkları için daha rahat olduklarını vurguluyorlar.

Yerleşkede bulunan rehabilitasyon merkezinde yaralı yaban hayvanları tedavi ediliyor, uyum sağlayabilecek duruma gelenler tekrar doğal yaşam ortamlarına bırakılıyor.

Doğaya uygun tarım uygulamalarının gerçekleştirildiği Lisinia'da ki tarım faaliyetlerinde kimyasal maddeler kullanılmıyor, bitkilerin su ihtiyacı damla sulama yöntemiyle karşılanıyor. Lisinia tarımda kullandığı yöntem ve uygulamalarla Burdur Gölü'ndeki kimyasal kirlenme ve kuraklaşmaya dikkat çekip yürüttüğü uygulamaların yaygınlaşmasını hedefliyor.

Lisinia yerleşkesindeki bütün yapılar doğal ahşap ve taş malzemelerden geleneksel yöntemlerle üretiliyor.

Ayrıca Lisinia alanı içerisinde, Küresel Çevre Derneği ortaklığında kurulan Türkiye’nin İlk Çevre Kütüphanesi de mevcut. İsterseniz kütüphanenin gelişmesine sizler de www.geo.org.tr web sitesinden iletişime geçerek katkı sağlayabilirsiniz.

Siz de doğal ortamda yaban hayatı gözlemi, bakımı ile birlikte doğaya uygun tarım uygulamaları deneyimini yaşamak ve sebze meyve hasatına yardım etmek istiyorsanız www.lisinia.com web sitesi aracılığı ile Lisinia ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Ve unutmadan; gönüllü olarak çalışmak isteyenlere Lisinia'da yemek ve konaklama olanağı da ücretsiz olarak sağlanıyor.

 

Doğukan DOĞAN

dogukan@geo.org.tr

Yayınlanma: Per., 03/07/2014 - 18:42


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!