Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Asil Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü

Asil Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Serhat Dulun ile yapılan bir söyleşi.

İzci olmak isteyen gençler 3 aylık aday izcilik döneminden sonra izci andını söyleyerek törenle izci olurlar. 7-11 yaş yavrukur, 11-15 yaş izci ve 15-18 yaş arası gençler ergin izci olarak izcilik yaparlar. 18 yaşını dolduranlar ise isterlerse izci liderliği yapabilirler.

 

Türkiye İzcilik Federasyonu'nun düzenlediği kurslara katılarak Liderlikte ilerlenir. Sırasıyla; Liderlik Temel Kursuna katılarak Yardımcı Lider, Oymakbaşı kursuna katılarak Lider (Oymakbaşı), İki Tahta Kursuna katılarak İki Tahtalı Lider olunur. İzcilik çalışmalarına devam ederek Üç Tahtalı ve Dört Tahtalı lider olunabilir. Gönüllü olarak izci liderliği yapanlar, gençlerin iyi insanlar olarak yetişmesine katkı sağlamış olurlar.

 

 

Asil Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü 2008 yılının Mayıs ayında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana izcilik faaliyetleri yapılıyor yoğun olarak. Son birkaç aydır da spor faaliyetlerine başlandı. Şimdilik faal olan branşlar Karate, Bilek Güreşi, Masa Tenisi, Basketbol ve Futbol.

Ben Kasım 2008'den beri Kulübün genel sekreterliğini yürütüyorum. Yaklaşık 2,5 yıldır Yönetim Kurulu üyesiyim. Ayrıca Türkiye İzcilik Federasyonu'nun düzenlediği kurslara katılarak Oymakbaşı izci lideri olarak izcilere liderlik yapıyorum.

Ekte faaliyetlerimizden bazı fotoğraflar gönderiyorum. İstediklerinizi kullanabilirsiniz. 
 

İzcilikle ilgili bilgiler;

 

İzci andı: Tanrıya ve Vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam, fikirce uyanık ve ahlâkça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine ant içerim.

 

Scout Oath (or Promise)

On my honor I will do my best to do my duty to God and my country and to obey the Scout Law; To help other people at all times; to keep myself physically strong, mentally awake, and morally straight.

 

 

Cynthia: Topluluğun ne hakkında olduğunu anlatabilir misin?

 

Serhat: Topluluğumuzun amacı gençlerimizin iyi insanlar olarak yetişmesine katkı sağlamaktır. Gençlerin bedeni, zihni, manevi ve sosyal yönlerden gelişmeleri için onlara fayda sağlayacak her türlü faaliyeti organize etmeye açık bir topluluğuz. İyi insan yetiştirmenin temelinde milli ve manevi değerlerin olduğuna inanıyoruz. Gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı, vatanını seven, iyi ahlaklı kişiler olması önceliğimizdir.

 

 

 

C: Ne tarz projeler ve aktiviteler yapıyorsunuz?

 

S: İzcilik ve spor faaliyetleri yapıyoruz. İzcilik tüm dünyada yapılan ve saygı gören gönüllü bir eğitim hareketidir. İzciliğin tüm dünyadaki amacı iyi insanlar yetiştirmektir. Bizim amaçlarımızla tamamen örtüştüğü için ve gençlere çok faydalı bir faaliyet olduğu için izcilik yapıyoruz. 2008 yılında faaliyete başlayan izcilik kulübümüzde 50 den fazla gönüllü lider ve 600 civarı izcimiz vardır. Türkiye İzcilik Federasyonu’nun çatısı altında faaliyetlerini yürüten kulübümüz, Federasyonun düzenlediği milli kamplara da izci göndermektedir.

 

            İkinci faaliyet alanımız spor ise bizim için yeni sayılan bir faaliyet alanı. Gençlerin bedeni gelişimlerinin yanısıra ahlaki yönden de gelişmelerini esas alıyoruz. Bilek güreşi, Masa tenisi, Karate, Basketbol ve Futbol branşlarında faaliyetlerine başlayan kulübümüz Ocak ayında Türkiye Gençler Bilek Güreşi Yarışması’nın İzmir elemelerini yaptı. Şubat ayında yapılacak Türkiye Finaline 11 sporcumuzu gönderiyoruz. Ata sporumuz olan Bilek güreşi gençlerin çok ilgi duyduğu bir spor faaliyetidir.

 

 

C: Genclere ne sunuyorsunuz?

 

S: Gençlere sunduğumuz izcilik projesiyle, ekip halinde çalışma, doğayla içiçe yaşama, yaparak yaşayarak öğrenme, kendilerini ifade etme imkanlarınınyanısıra oyun oynama, eğlenme ve macera yaşama ihtiyaçlarına cevap veren etkinliklerde yapıyoruz. İzci kamplarında ailesinden uzakta, doğayla içiçe yaşayan gençler korkularında kurtularak, kendilerine güvenen bireyler haline geliyorlar. Yine izci kamplarında gençlere verilen eğitimler ve kazandırılan el becerileri günlük hayatlarında daha düzenli, uyumlu, başkalarına faydalı ve sosyal kişiler olmalarının yolunu açıyor.

 

            Spor faaliyetleriyle gençlerimiz sağlıklı ve zinde bir birey olma fırsatını yakalıyorlar. Kazanma ve kaybetme duygularının tatmak ve bunları zaman içerisinde olgunlukla karşılamak gençler için en önemli kazanımlardan biridir kuşkusuz.

 

 

 

C: Kulübe kimler katılabilir?

 

S: Kulübümüze izcilik ve spor faaliyetleriyle kendini her yönden geliştirmek isteyen, yeniliğe ve her türlü yeni faaliyete açık 7 ile 18 yaş arasında olan gençler katılabilir. Özellikle bileğine güvenen gençleri bilek güreşi sporuna davet ediyoruz.

 

 

C:  Size katılmaları için kişisel öneriniz nedir?

 

S: Şimdiye kadar bizim faaliyetlerimize katılan genç arkadaşlarımız büyük bir memnuniyet duydular. İzcilik çalışmalarından ve kamplardan birçok faydalar elde ettiler. Çocuk sahibi aileler çocuklarını mutlaka izciliğe yönlendirmeliler. Özellikle küçük yaşta çocuğu olan ailelerde kamplara katılım konusunda tedirginlik oluyor. Bu tedirginliği ve korkuyu üzerlerinden atarak çocukları için çok faydalı olan izcilik faaliyetine, Asil İzcilik Kulübü veya başka bir kulüple katılmalarını tavsiye ediyorum.


SERHAT DULUN

Yayınlanma: Pzt., 09/06/2014 - 14:09


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!