Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Ajlan Omer Soyyer ile EGESAT hakkında röportaj

Ege Üniversitesi Sualtı Topluluğu başkanlarından biri Ajlan Omer Soyyer ile Röportaj

“Ajlan Ömer SOYYER 12/12/1989 Ege Üniversitesi Su Ürünleri Müh. öğrencisiyim. 2003 yılında babam Öner SOYYER’ in ön ayak olmasıyla dalış hayatıma Junior Open Water Diver olarak başladım. 2008 yılında sırasıyla 2 yıldız dalıcı ve 3 yıldız dalıcı eğitimlerimi tamamladım. 2009 yılından itibaren Ege Üniversitesi Sualtı Topluluğu Yönetim Kurulu’nda yer almaktayım. 2012 yılında Necat COŞKUN’un öğrencisi olarak TSSF/CMAS 1 Yıldız Eğitmen sınavına katıldım o tarihten bu yana dalış eğitmeni olarak sualtındaki macerama devam ediyorum.”

 

Cynthia: EGESAT’taki rolünüz nedir?

 

Ajlan: 2008 yılında topluluğa üye olarak katıldım. 2 yıl boyunca yönetim kurulunda görev aldım. Daha sonra yönetim kurulu beni başkan ve Osman Murat SARSILMAZ’ı başkan yardımısı olarak seçti. Başkan olarak seçilmemin nedeni dalışa olan yoğun ilgim ve motive bir şekilde çalışıyor olmamdı. 2010’dan itibaren başkanlığım süresince bir çok değişiklik oldu. Örneğin topluluğa yeni ekipmanlar alındı, ben TSSF/CMAS 1 * Dalış eğitmeni oldum ve böylece topluluk ilk defa kendi eğitmenini yetiştirdi ve bu şekilde önceden daha pahalı olan kurs bedelleri daha da ucuzladı.

 

Cynthia: Toplulukta Neler Yapıyorsunuz?

Ajlan:  Haftanın her Salı günü topluluk adına yapılabilecek projeler hakkında toplantılarımız oluyor. Her yıl topluluk yaklaşık 115 tane yeni 1* dalıcı yetiştiriyor. Son 2 senede toplamda bu sayı 600’e kadar ulaştı. Yeni başlayanlar 3 gün teorik ders 2 gün havuzda sığ su çalışması ve 1 gün de Çeşme’de açık deniz dalışları yaparak TSSF/CMAS 1* dalıcı sertifikası almaya hak kazanıyor. Topluluğumuz aynı zamanda 2* ve 3* dalıcı kursları da veriyor. Teorik derslerimizi kendi topluluk merkezimizin seminer salonunda sığ su çalışmalarımızı yine kendi okulumuzun havuzunda gerçekleştiriyoruz. Dalış etkinliklerimiz yaz kış mevsim ayırt etmeksizin devam ediyor.

 

C: Bana diğer aktiviteleri söyler misin su altı dalış için?

A: Dalış haricinde Suyla Alakalı Yaptığınız Diğer Aktivitelerden Bahsedebilir misiniz? Topluluk olarak şimdiye kadar bir çok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. 2011 yılında “Lösemili Çocuklarla Sualtını Paylaşmak”, 2013 yılında engelli arkadaşlarımızla sualtını paylaştığımız“ Engelsiz Paletler” bu projelerden bazıları. Aynı zamanda sene içerisinde 5-6 kere kıyı ve sualtı temizliği yapıyoruz. Ne yazık ki kıyılarımızdan tonlarca çöp topluyoruz. Amacımız Ege ve Akdeniz kıyılarımızda ve denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çekmek.

 

C: Insanlar bu topluluğa nasıl katılabilir?

A: Tek gereklilik Ege Üniversitesi öğrencisi ya da personeli olmak. İlk defa üye olacaklar üye kayıt formu doldurarak ve topluluk kayıt bedeli olarak 20TL ödeme yaparak topluluk üyesi olabiliyor ve yıl içerisinde yapılan tüm etkinliklerden haberdar olup hepsine katılabiliyor. Topluluğumuzda üye olmanın herhangibir kuralı yok topluluğumuzda uluslararası geçerliliği olan bir dalış sertifikası almak mümkün. Herhangibir topluluk üyesi dalış eğitimi almak isterse sadece 190 TL’lik bir ücrete teorik ders ve havuzdaki sığ su eğitimlerine katılabilir ve kursun son çalışması olan açık deniz çalışması için Çeşme’de tekne bedeli olarak 50 TL vererek bu uluslararası geçerliliğe sahip olan TSSF/CMAS 1* Dalıcı Sertifikasına sahip olabiliyor. Ve bundan sonra dalış gezilerimizde sertifikalı dalıcılar olarak sualtı dünyasının tadını çıkarabiliyor.

 

C: İzmir’de dalış nasıl?

A: Genel olarak konuşacak olursak, tüplü dalış Türkiye’de çok popüler değil çünkü yeterince reklamı yapılmıyor ve aslında bakacak olursak Türkiye şartlarında çok da ucuz bir spor değil. Ancak topluluk olarak kar amacı gütmeden daha ucuza kurslar verip dalış organizasyonları düzenleyerek İzmir’in çevre ilçelerinde yaz kış ayırt etmeksizin Ege Üniversitesi öğrencisi ve personellerine su altı dünyasıyla tanışma fırsatı sağlıyoruz.

 

C: TüplüDalışla alakalı ilk tecrübeni bize anlatmak ister misin?

A: Su altına ilgim küçük yaşlarda başladı,her fırsat bulduğumda yüzüyor ve snorkel yapmayı çok seviyordum. Daha sonra 13 yaşımda ilk defa tüplü dalışı denedim. İnanılmaz bir deneyimdi çünkü daha önceleri sualtında en fazla 1 dakika nefesimi tutarak durabiliyorken bu tecrübeyle yaklaşık 40 dakikamı su altında geçirdim. Ve merak ettiğim sualtı dünyasına bu şekilde ilk adımımı attım.

 

C: Genç insanlara dalış hakkında önerebileceklerin nelerdir?

A: Yepyeni bir dünyayı içerisinde onun bir parçası olarak keşfedecekler. Su altında nefesleri ve hissettikleri bir çok açıdan çok farklı olacaktır. Ve onlar için hayatlarında iyi yönde etkilendikleri çok büyük bir deneyim olacaktır diye düşünüyorum.

 

           Ajlan Omer Soyyer

Yayınlanma: Pzt., 09/06/2014 - 13:34


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!