Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

İzmir Türk Kızılayı

İzmir’deki Türk Kızılayı üyeleriyle hedefleri hakkında bir söyleşi

İzmir’deki Türk Kızılayı'nın Hedefi sorumluluk duygusuyla toplumda harekete geçerek ve afet müdahale gücünü kurarak savunmasız insanların onurunu korumaktır.

 

Şubenin tanışma odasına ilk girdiğimde bir kaç gönüllü Finlandiya’dan gönüllü olarak gelen Mikka ile İngilizcelerini geliştiriyorlardı. Beni karşıladılar ve onlar serbestken sorularımı kendilerini ifade ederek cevapladılar.

 

 

Gökhan Türk Kızılayı'nın bir üyesidir. İlk gönüllü görevini 2002de bir kaç yıl yaptı ve 2009da profesyonel oldu. Gönüllü olarak gençlik kamplarında, uluslararası toplantılarda, konferanslarda ve gençlik projeleri hazırladı ve bazı merkezlerle işbirliği içindedir özellikle de sporla ilişkili olanlarla. Onun en iyi işi gençlik programlarında koordinatörlük ve Türkiye’deki yaz kamplarında gençlik lideriydi. O zamandan sonra bu sahada çok başarılıydı ve Avrupa Birliği'ndeki gençler için olan projeler için bütçe hazırlamadan sorumluydu.

 

Onun İzmir’de aktif olan Kızılay hakkında düşündükleri tamamen insanlar yardım üzerinedir; afet bilinci yaratmak, ilkyardımı öğretmek ve diğer eğitimler.

 

Gönüllüler arasında, Ege üniversitesinde halkla ilişkiler okuyan Seren ve Merve bir kaç afiş ve broşür tasarlamak için işbirliği içine girdi. Onlar 'Göz Bebekleri' projesine bir resim verdi. Bunun niyeti bazı sanatsal becerileri paylaşmak ve engelli insanlara nasıl oyuncak bebek yapıldığını öğretmek ve oyuncak bebeklerin satışından elde edilen gelirin fiziksel insanlara yardım eden derneğin fonuna arttırdı. Bunun dışında bu genç gönüllülerin projesi kan bağışı için farklı bir görüntü gösteriyor.

 

 

Öte yandan İzmir Ekonomi Üniversitesinde Mütercim Tercümanlık okuyan Burak Balçova’da bulunan kampüste Kızılay Kulübünün başkanıdır.'' Yönetim kurulu üyesi olmaya karar verdim çünkü şunu fark ettim ki geleceğim için bir şey yapmaya ihtiyacım var çünkü gönüllü olarak çalışmanın faydaları var.’’

 

Büyük bir grup olmak için daha fazla gönüllü çekmek ve onların kendilerini güvenlerini ve yeteneklerinin yanında daha çok farkındalık ve sorumluluklarını geliştirmek istiyorlar.

 

O her zaman yeni gelenlere diyor ki '' Eğer sen yoksan, biz bir eksiğiz''. Yaklaşık 35 gönüllü üyesi var ve herkes gelebilir ve projelere hangi üniversiteden olursa olsun katılabilir.

 

 

Burak ait oldukları Kızılay için bir parça tavsiye verdi.''Eğer buraya gelirseniz hayatı öğrenirsiniz. Biz aynı dil olmaksın iletişim kurabiliyoruz çünkü en önemlisi bunu duygularımızla yapıyoruz.''

 

Genellikle onlar, öğrendikleri ve Avrupa gençlik projelerine katıldıkları şubede bir aile gibi göründüler. Bu yarışmada, onlar Eurodesk temas noktası ile beraber Avrupa'daki fırsatlar hakkında bilgi vermek ve gençlere sosyal yaşantılarında daha aktif olmalarını sağlamak için görevlendirildiler.

 

Ayrıca Simge kendi bakış açısını paylaşmak istedi. O organizasyonu seviyor örnek olarak aldığı personel Gökhan Günpay’dır.'' İnsanları yardım etmeyi severim ve bunu Kızılay ile yaparım. İzmir şubesi Türkiye’nin en eski şubesidir. Buraya katıldığımdan beri çok önemli şeyler fark ettim. İnsanlarla duygudaşlık kurabiliyorum. Düşündüm ki kör insanlar varsa körlerle bağlantılı bir proje planlayalım. Onların yaşantılarını düşündüm ayrıca çorba dağıtımına giderim. Buna ek olarak, çok özel kişilerle tanıştır ve onları benim arkadaşlarım. Biz yalnızca insanlara yardım etmekle kalmayıp her konuda yardım ediyoruz. Son olarak tüm dertlerimi Kızılay’a geldiğimde unutuyorum.’’

 

 

Kızılay’ın bazı projeleri, bazı çocukların ritim kullanarak ve yaratıcı drama ile ve ayrıca sosyal yaşama daha iyi uyum sağlamaları için yapılan etkinliklerle İngilizce öğrendiği "Dream, Drama, Drum" dan önce bitti. "“Disaster does not forgive ", Türk Kızılayı Ege bölgesinin, Makedonya (Skopje Red Cross branch) ve Romanya (Iasi Red Cross branch) ile bağlantıları olan İzmir koluyla birlikte, düzenlediği " Disaster does not Recognize obstacles " ile kazanılan tecrübeleri paylaşmayı hedefledi. Şuanda Basmane’de her gece göçmenlere ve evsizlere ekmek ve çorba dağıttıkları "Basmane sıcak Çorbası”nı yürütüyorlar.

 

 

Toplantıyı bitirmek için, gönüllüler bana yönetim kurulu ve gönüllülerin hepsinin parmak baskılarının olduğu ağacın resmini gösterdiler. Özel yeteneğe sahip herkes Kızılay’a katılabilir ve bilgilerini diğer gönüllülerle paylaşabilir.

 

 

 

                                                                                           Mikka - Gökhan - Seren - Merve - Simge

Yayınlanma: Pzt., 09/06/2014 - 13:22


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!