Den Europæiske Ungdomsportal
Information og muligheder for unge i hele Europa.

Çokkültürlülük ve İstanbul

Çokkültürlülük Örneği: İstanbul

Çok Kültürlülük hem farklı bireylerin bir yerde bulunması anlamında hemde bireylerin tek başına birçok farkı kültürü taşımaları ve yansıtmaları anlamında kullanılmaktadır.

 Türkiyede çok kültürlülüğü en iyi temsil eden ve en iyi sergileyen , gerek yerli gerek yabancı kültürleri tarihten bu yana bir arada bulunduran İstanbul dur. Bu bağlamda Asya ve Avrupa Kıtaları başta olmak üzere her kıtadan bir sergi sunmakta İstanbul bizlere.

Tarihi, Sosyal, Kültürel manada birçok yapı ve yaşamı içinde bulunduran İstanbul 1973 Yılında Boğaz Köprüsüyle Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayarak var olan kültürel farklılıklarına çokluk katmıştır. Gerek konum gerek farklılıkları içinde barındırabilmesi bakımından İstanbul, her yıl gelen turist sayısında artış gösterdiği gibi yerli ve yabancı istihdam hususunda da artış göstermekte. Staj ve iş deneyimi açısından hem Devlet hem Özel sektörün katkılarıyla Gençlere farklı kapılar açarak etki etki alanını artırmakta. Özellikle Yurt dışındaki Genç bireylerin var olan deneyimlerini göstermeleri ve deneyim kazanmalarına olanak sağlaması sebebiyle İstanbul odak noktası haline geldi. Erasmus Programından yararlanıp Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ve daha sonrasında hem görsel güzelliğinden hem de tarihi ve sosyo-kültürel çeşitliliğinden etkilenmelerine ve tekrar bu eşsiz şehri ziyaret etmelerine hatta yaşama burda devam etmelerine yol açmakta.. Yani Çok yer değil ‘’ÖZ’’ yer görmek isterseniz ‘’İSTANBUL’’ doğru şehir..

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası İstanbul Gençlik Gizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanmıştır.

Offentliggjort: Man, 24/02/2014 - 15:19


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Har du brug for hjælp rådgivning fra en ekspert?

Spørg os!