Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Kayseri'de Sanayileşme ve Gençler

Eğer öğrenmenin yarısı dersler ise diğer yarısı da uygulamalardır.

Eğer öğrenmenin yarısı dersler ise diğer yarısı da uygulamalardır. Son yıllara kadar ülkemizde uygulama kavramı deyince akla stajlar gelmekteydi. Ve stajlar yoğun öğretim programlarından sonra gerçekleşen ve staj yapılan kurum ile öğrencinin bakış açısına göre şekillenmekteydi. Bugün ise üniversiteler, öğretim kurumları programlarını uygulama odaklı olarak şekillendirmekteler.

Kayseri de öğrenim programlarındaki bu değişikliği gerçekleştirme yolunda önemli adımlar atan şehirlerden birisidir. Şehrin kuvvetli sanayisi ile doğru orantılı olarak hali hazırda hizmet veren 4 üniversitede (Erciyes, Melikşah, Nuh Naci Yazgan, Abdullah Gül) yürürlükte olan bölümlerde sanayi ile daha fazla içiçe çalışmaya önem verilmektedir. Elbette bu durum üniversite – sanayi işbirliği anlamında her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bazı örnekler verecek olursak :

Erciyes Üniversitesi bünyesinde kurulan Teknopark’ta öğrencilerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri projeleri yapmalarına olanak sağlayan firmalar mevcuttur. Yine Teknopark ve üniversite işbirliği ile kurulan ofiste öğrencilerin staj yapabilecekleri, staj harici zamanlarda çalışabilecekleri firmalarla bağlantı kurmaları sağlanmaktadır.

Yeni kurulan Abdullah Gül Üniversitesi’nde yabancı dil sınıflarındaki öğrenciler, derslerde edindikleri bilgilerin uygulamasını yurtdışında (Amerika) yapma olanağına sahiptirler. Herhalde 10 yıl önce bir devlet üniversitesinin böyle bir programı olacağından bahsedilse kimse inanmazdı !

Üniversitelerdeki bu değişime elbette sanayi de kayıtsız kalmamaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar babadan kalma usullerle çalışan firmalarda artık profesyonel çalışma ortamları oluşmakta, yeni üretim teknikleri, ERP yazılımları vs. teknolojilerin kullanılması yaygılnlaşmaktadır.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı olarak sorumlu olduğumuz TR72 Bölgesi’nde bulunan Kayseri’deki öğretim ve sanayi anlamındaki bu gelişmelerin bölgenin kalkınmasına büyük katkıları olduğunu düşünmekteyiz.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla yazılmıştır.

Dátum uverejnenia: ut., 25/02/2014 - 12:32


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!