Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Çağdaş Drama Derneği

Çağdaş Drama Derneği Başkanı Ayşenur Dağyaran ile yapılan bir söyleşi

Bu dernek eğitim, psikoloji, sosyoloji ve matemetik alanlarıyla ilgili.

Onlar özellikle, çocuk ve gençlerin  eğitimsel gelişimlerinde kendilerini tanımları için yardımcı oluyor ve rehberlik ediyorlar. Dernek gençlerin darama açısından sağlıklı bir yaklaşım içersinde olmalarını, iletişimsel ve demokratik becerilerini geliştirilmesini aynı zamanda da onların  kişisel yaratıclıklarına katıkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Cynthia:  Dernek ne zaman kuruldu?

Ayşenur: Derneğimiz 2007 yılında kuruldu. Ben ilk burayla tanıştığımda öğrenciydim, 2010’dan itibaren ise başkanlığını yapıyorum derneğin.

 

C: Derneğinizin ana amacı ve felsefesi nedir?

A:  Bu yöntemin yaygınlaştırılması için eğitim çalışmaları.

Derneğin temel amacı; bir araştırma yöntemi olarak eğitim ve yaratıcı dramanın  kullanımı, bu yöntemin yaygınlaştırılması için tiyatro ve öğretim çalışmaları arasındaki ilişkilerin incelenmsi.

 

C: Buraya gelerek ne gibi kazanımlar sağlanabilir?

A: Öncelikle, kendini ve çevreni tanımayı öğrenirsin. Kendinizi daha iyi tanıtmak için yaratıcı drama kullanarak her şeyi anlayabilirsin.

C: Bana projelerinizden ve aktivitelerinizden bahseder misiniz?

A: Bu kulüpte biz, drama öğretiyoruz ve yaratıcı lider öğretmenler görevlendiriyoruz. Düzenli derslerimiz var. Bunların yanısıra bazı dersler, worksoplar, konserler, etkinlikler, toplantılar, çekilişler, geziler  düzenliyoruz. Bu aktivitelerimize gelenlere çay ve yiyecek ikramlarında bulunuyoruz aynı zamanda. Bizim düzenli olarak yapmış olduğumuz aktiviteleri basılı yayınlardan veya CD, album gibi kayıtlarımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu kulüpteki aktivitelerimize katılımını 15 ile 25 yaş aralığında sınırlı tutuyoruz. Derneklere bağlı gençlik kulüplerinde; gönüllü gençlik çalışmaları, çalışma kampları, kampanyalar, aktiviteler, sergiler, yarışmalar ve festivaller gibi etkinliklerimizde bulunuyor.

Bizim yaptığımız herşey  tiyatro ve drama alanıyla bağlantılı. Uluslararası çalışmalarda; değişim programları, paneller, sempozyumlar  ve eğitimler düzenliyoruz.

Derneğe katılmak için öneride bulunabilir misiniz diye soruyorum Ayşenur Hanım cevaplıyor:

“Drama kullanılan iyi bir çevrede size kendinizi tanımada  yardımcı olabilir ve rehberlik edebiliriz.”

 

                                               Ayşenur Dağyaran - Çağdaş Drama Derneği Başkanı

 

 

Yayınlanma: Pzt., 09/06/2014 - 12:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!