Evrópska ungmennagáttin
Upplýsingar og tækifæri fyrir ungt fólk vítt og breitt í Evrópu.

Kültürel Değerler

Kültür; okumak, anlamak görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak ders almak , düşünmek ,anlama yeteneğini eğitmek anlamına gelmektedir.

Kültür; okumak, anlamak görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak  ders almak , düşünmek ,anlama yeteneğini eğitmek anlamına gelmektedir. Ayrıca kültür bir ülkenin, çağdaş anlamda uluslar arası değişimdeki saygınlığına kavuşabilmesi için  kültürlü bir toplum olması anlamına da gelmektedir. Ülkemiz de, toplumun kültür düzeyine ne denli önem verildiği tartışılır bir durumdur. Türkiye’nin her bir ilinde farklı bir kültür yapısı oluşmuştur. Her ilin her yörenin kendine ait kültürel özellikleri olmasına rağmen , insanların kendi kültürleri dışına çıkamadıkları ve başka kültürlere de saygı göstermekte güçlük çektikleri görülmektedir.

Bir ülkede kültürel değerler ne kadar ön plana çıkarılmışsa çıkarılan bu özellikler sanata da, eğlenceye de yansıtılmıştır. Kültürel değerler ne kadar özgünlüğünü korumuş ve doğru şekilde tanıtılabilmişse ülkede sanatsal faaliyetler ve eğlence mekanların da da bu kültürün izlerine rastlamak mümkündür. Ancak kültürel özellikler ve kültür değerleri bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir. Batı ile doğu arasındaki kültürel farklılık bölgede sanatı ve eğlenceyi de etkilemektedir.  B atı da gerçekleşen opera,bale , modern dans gibi sanatsal faaliyetler doğuda yerini halk oyunlarına ya da kendine has yöresel oyunlara bırakmaktadır. Ülkede kültürel değerlere yeteri kadar önem verilse opera , bale ,halk oyunları , ressamlık , tiyatro vs. yeteri kadar öne çıkarılsa ve doğu batı arasında kültürel kaynaşma sağlansa Türkiye sanat ve eğlence anlamında dünyanın merkezi olur. Nasıl Avusturya’yı Mozartın ülkesi olarak tanıtıyorlar, Türkiye’de sanat ve eğlencenin merkezi olabilir.

 

Útgefið efni: Þri, 25/02/2014 - 13:29


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vantar þig ráðgjöf sérfræðings?

Ask us!