Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Giresun'da Sanat

Giresun'da Gerçekleşen Etkinlikler...

 

Küçük ve şirin bir şehir olan Giresun sosyal faaliyetleri bol olan bir yer.  Nüfusu az olmasına rağmen kültür ve sanat etkinliklerine her yaş gruplarından yoğun ilgi ve talep oluyor. Eurodesk Temas Noktası olan Giresun Belediyesi de halkın isteklerine göre sanat ve eğlence konusunda birçok aktivite düzenlemekte. Uluslar arası Sanat ve Film Festivali, Geleneksel Tiyatro Günleri, Uluslar arası Aksu Festivali, Geleneksel Streetball Turnuvası, Geleneksel Sokak Festivali gibi başlıca etkinlikler mevcut.

4000 yıllık bir geleneğimizi Belediyemiz Uluslar arası bir boyuta taşıyarak bu yıl 36. Uluslar arası Aksu Festivali’ni düzenlenir. Bu festivalde 4 gün boyunca çeşitli aktiviteler yapılır. Yurtdışından gelen halk oyunları ekipleri Giresun’da performanslarını sergilerler. Aksu Festivali’nin açılışının yapıldığı Aksu Nehir’i alanında, Giresun Kalesi’nde, Atatürk Meydanı’nda ve okul bahçelerinde yereldeki insanlarla yabancı gruplar kaynaşır ve onlar kendi kültürünü halk oyunlarıyla, Giresun halkı da kendi kültürlerini misafirperverliği ile gösterirler.

Uluslar arası Sanat ve Film Festivallerimize Ulusal boyutta Türk filmlerine ve tiyatrolarına yıllarını vermiş sanatçılarımız gelir. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen bu etkinlik 3 gün sürüyor ve bu günlerin açılışı meydan sanatçılarımız ve yerel halkın yürüyüşü ile başlar. Etkinlikte kısa filmler gösterilir, eğer hava güzel olursa açık havada film izlemenin tadına varılmaz J Akşamları sanatçılarımızla Kültür Merkezi’nde buluşulur.

Geleneksel Sokak Festivali ise her yıl düzenlenen bir etkinliktir. Tarihi dar sokaklarda resim sergileri, kitaplar ile adeta Sokak Kütüphanesi görünümü almış, sokak müzisyenleri ile de Avrupai bir hava oluşmuş.

Geleneksel Tiyatro Günlerinde şehir dışından gelen devlet tiyatrocuları ve devlet tiyatrolarına yıllarını vermiş değerli sanatçılarımız Giresun’da ağırlanıyor. Bu etkinliğimiz 1 hafta sürüyor. Gündüz gösterimleri çocuklar için, akşam gösterimlerimiz ise yetişkinler için düzenleniyor.

Geleneksel Streetball Turnuvaları yereldeki basketbol ile ilgilenen gençlerin bir araya gelip 5 kişilik gruplar halinde müsabakalar yapılır ve en iyi olan amatör basketbolcular Giresun Belediyesi’nin desteklediği Yeşil Giresun Belediye Spor’un alt yapısına dahil ediliyor.

Avrupa Gençlik Haftası’nda gençlere yönelik aktiviteler düzenlenmektedir. Eurodesk Bilgilendirme Toplantıları yapılarak gençlere Avrupa fırsatları hakkında detaylı bilgi verilir ve Giresun Belediyesi’nin Avrupa Gönüllü Hizmeti ile yurt dışındaki projelere gönüllü olarak katılmalarına teşvik edilir. Ayrıca bu hafta için düzenlenen Rock Konserleri de gençler için final öncesi stres atıcı bir etkinlik haline gelmiş.

 

Uluslararası Aksu Festivali

 

aksu.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/aksu.jpg

 

Geleneksel Tiyatro Günleri

 

tiyatro.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/tiyatro.jpg

 

 

 

Streetball Turnuvası

 

streetball.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/streetball.jpg

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Giresun Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Pzt., 24/02/2014 - 15:28


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!