Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Online İstismar- hiç maruz kaldınız mı?

© fotolia.com - Oscar Espinosa
Birçoğumuz gününün bir kısmını online olarak harcıyor-sosyal medya kullanarak, arkadaşlarına mesaj göndererek, televizyon seyrederek veya okul veya iş için bilgi araştırarak. Ancak online istismara hedef olursanız ne olur?

Nefret Söylemine Hayır Hareketi gençleri insan hakları için ayağa kalkmaları ve online nefret söylemiyle mücadele etmeleri için cesaretlendirecek bir gençlik kampanyasıdır (örneğin, ırkçılık, homofobi ve cinsiyet ve diğer türdeki siber kabadayılık).

 

İnternetin kendisini online istismar ile mücadele etmek amacıyla kullanmak fikriyle Avrupa Konseyi tarafından oluşturulmuştur.

 

Hareket, gençler arasında nefret söylemi farkındalığını artırmayı ve bir kişinin insan hakları ihlal edildiğinde bunu nasıl fark edeceklerini öğretmeyi ve onlara kendi insan haklarını ve diğerlerininkini korumaları konusunda yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

AB Temel Haklar Ajansı tarafından hazırlanan bir rapor, azınlık gruplarının (Roman toplulukları, LGBTI ve göçmenler de dahil) online istismar da dahil her tür nefret suçuna en çok maruz kalan kişiler olduğunu göstermektedir. İstismarı yapan kişiler online iletişimde isimsiz kalma avantajından yararlanmaktalar.

 

Resmi kampanya videosunu izleyin:

 

 

Nasıl yardım edebilirsiniz?

Burada Nefrete Hayır Söylemi Hareketini desteklemek için Yapabileceğiniz 5 şey:

  1. Nefret söylemine karşı sizin oluşturduğunuz mesajları, resimleri, videoları ve diğer içerikleri yükleyin.
  2. Online istismara şahit oldunuz mu veya online istismar kurbanı oldunuz mu? Online Nefret söylemini haritalamak için oluşturulmuş bir platform olan Nefret Söylemi İzleme üzerinden linki göndererek bildirimde bulunun.
  3. Nefret Söylemine Hayır Blog yazılarını okuyun. Yaklaşmakta olan katılabileceğiniz etkinlikler ve yollar hakkında bilgi verir. Ayrıca Neferet Söylemine Hayır kampanyasını Facebook veya Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.
  4. 22 Temmuz’da Nefret Söyleminin Kurbanları için Avrupa Günü’nü oluşturmak üzere dilekçe imzalayın
  5. 22 Temmuz 2016’daNefret Suçu Kurbanları için Avrupa Günü’nü desteklemek üzere topluluğunuzda veya ülkenizde olan nefret suçları hakkında farkındalık yaratmak için bir okulda, gençlik grubunda veya kamu alanında etkinlik düzenleyin.

 

 

 

 

Yayınlanma: Çar., 02/12/2015 - 09:59


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!