Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Radikalleşmeyin, Sosyalleşin

Medyada, tüm dünyadan gençlerin radikalleştiğini gösteren düzenli raporlar var. AB’nin bunu nasıl durdurmaya çalıştığını öğrenin.

Eğer bir gençlik çalışanıysanız ve kendi topluluğunuzda herhangi bir türde radikalleşme hakkında endişeleniyorsanız Radikalleşme Farkındalık Ağı internet sitesine veya radikalleşmeyi engellemek için iyi uygulamaların araştırılması ve değişimini sağlamak için AB tarafından finanse edilen bir proje olan IMPACT Avrupa’ya göz atın.

 

Bizim adımıza değil! (Not in our name!)

2015 yılı başında Fransa ve Danimarka’daki terörist saldırılarından sonra, Avrupa Komiseri Tibor Navracsics ve Eğitim Bakanı 17 Mart’ta Paris’te eğitimin Avrupa’nın yurttaşlık değerlerinin teşvik edilmesi konusunu işlediler. Ayrıca, Avrupa Birliği karşılıklı anlayış için pek çok projeye fon verdi.

Dini topluluklarda bu konuda kendi payına düşenleri yapıyorlar. Örneğin, Londra tabanlı Aktif Değişim Derneği tarafından kurulan #NotInMyName kampanyası,Müslümanları sosyal medya üzerinden terörizmi kınamaya teşvik ediyor. Kampanya şimdi diğer ülkelere de yayılıyor.

 

Sosyal olarak aktif olun-daha fazla dahil olmuş hissedin

Gençler genellikle online videolar veya etraflarındaki diğer insanlar tarafından radikalleştiriliyorlar. Gençlerin topluma tam anlamıyla entegre olduğundan emin olmak bunu engelleyebilir. AB’deki gençler üzerinde gerçekleştirilen yeni bir Eurobarometer anketi geçtiğimiz yıl içerisinde en az bir kuruluşun (örneğin; spor kulübü, siyasi parti veya insan hakları örgütü) faaliyetlerinde rol aldığını söyleyenlerin sayısının % 49 (2013 yılında %56 idi) olduğunu gösteriyor. En popüler kuruluşlar spor kulüpleri (%29), gençlik ya da eğlence kulüpleri (%16) ve topluluk gruplarıdır (%11).

Eğer toplumda daha aktif olmak istiyorsanız, neden Avrupa Gençlik Portalı’ndaki faaliyetlerden birini denemeyesiniz? İyi bir neden için bir şeyler yapmak istiyorsanız, Avrupa Gönüllü Hizmeti programı ile yurtdışında gönüllülük yapabilirsiniz. Veya kendi tecrübenizi (staj, burs, yarışma gibi) yaratmak için fırsatlar listesine göz atabilirsiniz. Eğer gençlik politikalarıyla ilgileniyorsanız, Yapılandırılmış Diyalog sürecine katılabilir ve karar alıcıların daha iyi işler yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.