Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

HEPİMİZ BİRİMİZ, BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN

Güç birliktedir. Birlik, bir takım olmayı gerektirir.Takım olmak birbirini tamamlamak,güvenmek,aynı amaç için bir arada bulunmak, iş birliği yapmaktır.

Güç birliktedir. Birlik, bir takım olmayı gerektirir.Takım olmak birbirini tamamlamak,güvenmek,aynı amaç için bir arada bulunmak, iş birliği yapmaktır.Takım ruhu ise, takımdaki kişilerin  birbirlerine karşı olan sorumluluğunun bilincinde olmaları ve tek bir ruh ve bedenmiş gibi hareket etmeleridir.

Takım ruhu çok güçlü,sihirli bir histir ve tüm canlıların özünde vardır.Fakat içimizdeki bu güçlü hissi uyandırmak harekete geçirmek gerekir.Bu his takımdaki kişilerin hisleriyle birleşirse görünmez bir kalkan olur.Takım ruhu iyi bir öğretmendir.İçinde pek çok ders ve deneyim barındırır.

Hayatımızın her alanında her şeyde takım ruhu vardır.İşimizde, okulumuzda,ailemizde hatta  hayvanlarda bile...

Bal arılarının nasıl uyum ve birlik içinde çalıştıklarını herkes bilir.Burada bir takım ruhu vardır.Her biri aynı amaç için iş birliği yaparak bal yaparlar.

Başarının kaynağı takım ruhudur.Başarıyı yakalamış her şeyde bir takım çalışması ve ruhu vardır.Takım ruhu, takımdaki kişilerin birbirlerini çok iyi tanımasını gerektirir.Ortak paylaşılan hedef yolunda ilerlerken takımdakiler birbirini desteklemesi gerekir.Gerçek bir takım ruhunun oluşması için bencillik  ve ben merkezcilik olmamalıdır.Bir takımda herkesin büyük ya da küçük görevleri vardır ve bu takım  ruhunu güçlendirir.Bir ekipte ekip liderinden ekipteki en küçük göreve sahip kişiye kadar herkes değerlidir.Takım bir bakıma bir yapbozun tamamlayan parçaları gibidir diyebiliriz.

Bir ekibin  elbette inişleri, çıkışları, zor zamanları olacaktır.Takımın inançları kırılabilir, vazgeçme noktasına gelinebilir, işte en dipte hissettikleri an birlik ruhu ortaya çıkar.İşte bu kişileri silkeler ve onlara güç verir.Takım ruhunda asla pes etmemek, mücadele etmek vardır.Bunun  sonunda yapabileceklerinin en iyisini yapmak.

Dayanışmaya ve takım ruhuna sahip olan bir ekip bazen kaybetse bile kayıpların içinden elde ettiği deneyimlerle bir çok kazanç elde eder. Takım ruhu kişileri bireysel olarak da olumlu yönde etkiler, takımdakilerin  hayata olan bakışını değiştirebilir .Dayanışma ve ekip ruhu bireye; sorumluluk almayı saygı duymayı  beraber hareket etmeyi, sabırlı olmayı, bir şeyin doğru parçası olmayı öğretir. Takım ruhu  birçok şeyin anahtarıdır ve bu anahtar kişiyeve çevresine yaşamında, pek çok kapılar açar.

Merve Kurtulan 

Yayınlanma: Sal., 27/01/2015 - 13:14


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!