Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Bugünlerde AB’de genç olmak nasıl bir şey?

© fotolia.com - ra2 studio
AB genelindeki gençler benzer hayatlara mı sahip? Kişisel ilişkiler, konaklama, işler… Kendinizi ve kendi ülkenizi diğer AB ülkeleriyle karşılaştırın.

Yaşam kalitesi

Eurofound tarafından yayınlanan AB’deki yaşam kalitesi raporuna göre 16-24 yaş aralığındaki gençler (10 üzerinden ortalama 7.6)  ve çiftler ve çocuklarla birlikte (7.4) en yüksek yaşam memnuniyetine sahip.

 

Rapor en yüksek ortalama yaşam memnuniyetine sahip kişilerin aynı zamanda çok sağlıklı olma eğilimine de işaret ediyor. AB genelinde gençler arasında sigara kullanımının yaygın olmasına rağmen büyük bir çoğunluğu (%67.7) iyi veya çok iyi sağlığa sahip olduğunu ve büyük çoğunluğu spor veya diğer fiziksel aktiviteleri yaptığını söylüyor.

 

Genel olarak, Avrupalılar kendi bireysel ilişkilerinden (10 üzerinden yaklaşık 7.8 ile), evlerinden (7.5) ve yaşam ortamlarından (7.3) memnun olma eğilimindeler.

 

Yaşam tarzı ve alışkanlıklar

Her gün daha fazla genç özellikle mobil cihazlar üzerinden online oluyor (16-29 yaş aralığında 10 kişiden 9’u).

 

Ayrıca gençler işe başlamadan önce eğitimde daha fazla vakit geçirme eğilimindeler. Bu belki de  %20.9’luk genç işsizliği oranıyla iş bulmakta yaşadıkları zorluktan kaynaklanıyor olabilir.

 

Ancak, kendi hukuk sistemleri içerisinde çok daha az güvene sahipler (10 üzerinden 4.6). Bu 2014 yılındaki AB parlamentosu seçimlerindeki katılım oranlarına yansıdı (%42.5).Oy kullanma oranları Malta’da (%76), Belçika’da (%73) ve İtalya’da (%71) yüksek olmasına rağmen önceki üç yılda 15-30 yaş aralığındaki gençlerin sadece %56’sı oy kullandığını söyledi.

 

Gençlerin önemli bir bölümü (%44) düzenlenen  hiç bir faaliyette yer almamış. En popüler faaliyetler spor kulüpleriyle (gençlerin %35’i geçtiğimiz yıl içerisinde spor kulüpleri tarafından düzenlenen faaliyetlere katıldığını söylemiş)  ve gençlik kulüpleri, eğlence grupları veya herhangi bir tür gençlik kuruluşuyla (%22) bağlantılı  olanlardır.

 

Kendinizi diğerleriyle karşılaştırın!

 

Kendinizi Avrupa’daki diğer gençlerle karşılaştırmak için ‘Genç Avrupalılar’ interaktif aracına göz atın.

 

Ayrıca tüm AB genelindeki durumu görmek için Yaşam Kalitesi anket sonuçlarına göz atın. 

Yayınlanma: Per., 26/11/2015 - 15:17


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!