Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

İşbirliği, Güç Birlikteliği!

Bir genç olarak yaşadığınız çevre,bulunduğunuz konum yada düştüğünüz durum sizi iş hayatına atılmada karamsar mı kılıyor? Yoksa kim bana destek olur ki diye mi düşünüyorsunuz? Yada ömür boyu işsiz mi ye düşünüyorsunuz?

Genel düşünce:

Bir genç olarak yaşadığınız çevre,bulunduğunuz konum yada düştüğünüz durum sizi iş hayatına atılmada karamsar mı kılıyor? Yoksa kim bana destek olur ki diye mi düşünüyorsunuz? Yada ömür boyu işsiz mi ye düşünüyorsunuz?

 

Aslında olan:

Böyle bir durumla yüzleşen gençlerin sosyal açıdan hayata tutunmaları ve bir iş edinme noktasında çok önemli desteklere ihtiyaç duymaktadırlar.Özellikle eğitim sonrası iş bulamayanlar,yeni bir iş kurmaya maddi durumu olmayanlar  kendilerini sosyal dışlanmış olarak görmekteler.

 

Gerçekleşen:

Yeni iş kurmalarını sağlayarak ve girişimci ruhlarını ön planda tutmak adına bu profildeki gençlerin girişimcilik eğitimleri almaları hedeflenmektedir. Brüksel, 13 Nisan 2012 – Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Avrupa ülkelerinin birçoğunda girişimcilik eğitimi her geçen gün daha fazla desteklenmektedir. Sekiz ülke (Danimarka, Estonya, Litvanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Galler ve Belçika’nın Flaman kısmı) girişimcilik eğitiminin geliştirilmesi amacıyla özel stratejiler uygulamaya koymuş 13 ülke ise (Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Lihtenştayn, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve Türkiye) bu eğitimleri ulusal yaşam boyu öğrenme, gençlik ya da büyüme stratejilerinin bir parçası olarak uygulamaktadır.

 

Nereden faydalanmalıyım?

 

http://kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=8&refContent=69

 

Avrupa Komisyonu, 2014-2020 arasında faaliyet gösterecek ve 2.5 milyar Euro bütçeye sahip olması öngörülen bir 'İşletme ve KOBİ'lerin Rekabetçiliği' (COSME) programı oluşturdu. Program çerçevesinde;  İş kurma ve büyüme için olumlu bir ortam oluşturmak, Avrupa'da girişimcilik kültürünü teşvik etmek amaçlanmakta. http://ec.europa.eu/enterprise/initiatives/cosme/

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktası Genç Yaşamın Sesleri Derneği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Yayınlanma: Pzt., 24/02/2014 - 15:16


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!