Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Gençlik Garantisi

© fotolia.com - goodluz
Çeşitli AB ülkelerinde Gençlik Garantisi programı neler elde etti?

Gençlik Garantisi, gençlik işsizliğinin ve Avrupa genelinde bölgesel farklılıkların üstesinden gelmek için 2013 yılında AB genelinde başlatıldı. 25 Yaş altındaki gençlere okulu bıraktıktan veya işlerini kaybettikten sonra 4 ay içerisinde istihdam, eğitim, öğretim veya çıraklıksunulmasını garanti etmektedir. Daha fazla bilgi için Gençlik Garantisi hakkındaki diğer yazımızı okuyun.

 

2014 Yılında, Avrupa Komisyonu her bir durum için alınması gereken önlemleri belirleyerek AB ülkelerine kendi ulusal Gençlik Garantisi Uygulama Planlarını geliştirmeleri için yardımcı oldu. Ayrıca, İstihdam Komitesi tüm AB ülkelerinde Gençlik Garantisini izlemek için gösterge çerçevesi geliştirdi.

 

Gerçek gelişmeler

Pek çok AB ülkesi bir takım eylemlerde bulundu ve istihdam ve eğitim reformları yarattı. Bazıları gerekli çabayı gösterdi ve iyileştirmeler yaptı. Örnekler Kıbrıs, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Polonya, Portekiz ve Romanya’yı da kapsamaktadır. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Komisyon, Gençlik İstihdamı Girişimini önceden finanse etmek üzere yaklaşık 1 milyar Euro ayırdı. Avrupa Sosyal Fonu diğer bir fon kaynağıdır.

 

Başarılar:

  • Romanya: Avrupa Sosyal Fonu desteğiyle 27 Gençlik Garanti Merkezi oluşturuldu.
  • İtalya, Portekiz & İspanya: e-portal gençlerin Gençlik Garantisine gönderdiği verilerin ulusal kayıtlara iletilmesini sağladı
  • Slovenya, Litvanya & Belçika: kamu istihdam hizmetleri kuruldu veya güçlendirildi.
  • Fransa, Portekiz & İspanya: eğitim & öğretim kalitesi üzerindeki odak yenilendi
  • Polonya, Letonya & Finlandiya: okuldan iş hayatına geçiş kolaylaştırıldı.

 

Daha detaylı bilgi ve örnek çalışmalar için bunu okuyun.

Yayınlanma: Per., 03/12/2015 - 14:03


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!