Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Direksiyon başında selfie çekmek & mesaj yazmak

© shutterstock.com - Yuri Arcurs
Araç sürerken selfie çekmek, telefonla konuşmak veya direksiyon başında mesaj yazmak, sizi öldürebilir.

Araba kazaları, genç şoförler arasında ölümlerin ana nedenidir. Başlıca neden, tepki süresini yavaşlatan yola verilen dikkat eksikliğidir. Direksiyon arkasında fotoğraf çekmek veya Facebook durumunuzu kontrol etmek sizin ve diğer yolcuların güvenliği için ciddi tehlike arz etmektedir.

 

7 Avrupa ülkesinden 18-24 yaş aralığındaki 7,000 akıllı telefon kullanıcısı üzerinde Ford tarafından gerçekleştirilen bir  araştırma; 4 kişiden birinin araba kullanırken selfie çektiğini gösteriyor. Yaklaşık yarısı yoldayken akıllı telefonlarıyla fotoğraf çektiğini ve ayrıca her 4 kişiden biri sosyal medya kullandığını kabul ediyor. Ayrıca #drivingselfie etiketini kullanarak ayda en az 916 durum güncellemesi gönderiliyor (bilgi grafiğine bakabilirsiniz).

 

Daha fazla araba kazası-ölümcül olanlar da dahil- sürücülerin selfie çekmesinden kaynaklanıyor. Sürüş, her an aracınızın tam kontrolünde olmanızı gerektirir. Selfie çekmek 14 saniye- sosyal ağları kontrol etmek 20 saniye boyunca sizin dikkatinizi dağıtır. Bu süre saatte 100 km hızla giden bir arabanın 5 futbol sahası kadar yol katetmesi için yeterli bir süredir.

 

Akıllı telefonlarınızı kullanmak için güvenli bir park alanı bulun ve zaman ayırın. Güvenli sürüş hakkında daha fazla ipucu için bu wiki sayfasına göz atın.

 

Ulaşımla ilgili ölüm ve yaralanmaları azaltmayı amaçlayan Avrupa Ulaşım Güvenlik Konseyi (ETSC), AB’deki ulaşım güvenliği konusunda güncel bilgilere ulaşmanız konusunda yardımcı olabilir.

 

 

 

 

Yayınlanma: Çar., 02/12/2015 - 15:44


Tweet Button: 

İlgili bağlantılar


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!