Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

İlerle ve AB’ye çıkan basamaklara tırman

Bürokrasi halletmeniz gereken şeylerden biridir. Çoğu kez kâğıt işleri ve gecikmeler can sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Tam her şeyi bitirdiğinizi düşünürken, son gözden kaçan önemli bir belge mutlaka vardır. Bu durumda sabırlı olun.

Kayıt formunu doldurmak sizi yönünüzden alıkoyamaz.

Maceranızı bürokrasinin engellemesine izin vermeyin.

Aldığınız derecenin tanınırlığını sağlayın

Çoğu kez derecenizi gitmek istediğiniz AB ülkesinde geçerliliği olan belgelerle kıyaslayan belge elde etmeniz mümkündür. Bunu yapmak için ülkenin aldığınız derecenin denkliğini sağlayacak  ENIC / NARIC centre (merkez)’ini kontrol edin. Fakat şunu bilin ki AB ülkeleri yönetimi kendi eğitim sistemlerinden sorumludurlar ve yurt dışında edinilen dereceyi tanıma ve tanımama konusunda kendi kurallarını uygulama serbestliğine sahiptirler.

Seyahat Belgeleriniz

Avrupa Birliğine veya sınırlarına seyahat etmeyi istiyorsanız, pasaporta ve muhtemelen Vize’ye ihtiyacınız olacak: AB ülkesinden ayrılış tarihinden 3 aya kadar geçerli ve 10 sene’den önce onaylanmış. Vize’ye gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluk veya Elçiliği’ne başvurabilirsiniz. Eğer vize “Schengen bölgesi”nde ise, farklı Schengen ülkelerini de otomatik olarak ziyaret etme imkânınız olacaktır. Buna ek olarak, Schengen ülkelerinde geçerli bir ikamet izni vizeye eşdeğerdir. Schengen alanı dışında bir bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız, sınıra yaklaşırken pasaport kontrolü olacağından ulusal bir vizeye ihtiyacınız olacak.Bazı ülkelerin vatandaşları AB’yi ziyaretiniz üç ayı geçmeyecekse vize istemezler. Birleşik Krallık veya İngiltere’ye seyahatte vize isteyen ülkelerin vatandaşları diğer AB ülkelerine başvuranlardan biraz farklıdır.

Seyahat Sigortanız

AB vatandaşı olmasanız da, AB üye ülkesinde ikame ediyorsanız Avrupa Sağlık Sigortası Kartına-European Health Insurance Card başvurabilir veya Geçici Yerleştirme Sertifikası’nı kullanabilirsiniz. Pahalı değildir ve seyhat etmeden önce sağlık sigortası yapan kişiler tarafından temin edilir. Fakat bu kartı Danimarka, İzlanda, Liechtenstein, Norveç veya İsviçre’de kullanamazsınız.Şunu unutmayın ki kart her şeyi ücretsiz yaptırabileceğiniz anlamına gelmiyor. Her ülkenin sağlık hizmetleri sistemi farklıdır ve bazı hizmetler sizin ülkenizde bir şet tutmazken bir başka ülkede ücretli olabilir. Kartın geçerlik süresi her Üye ülkenin onaylama kararına bağlıdır.

Keşfetme Zamanı 

Tüm bürokratik işlemleri bitirdikten sonra, artık seyahatinizden zevk alma vakti gelmiştir. Seyahat etsenizde, kalsanızda ülkeyi en iyi bilen yerlisiyle vakit geçirmeyi unutmayın. Zihninizi açık tutun ve (basmakalıpların, önyargıların, klişelerin) sizi gerçek deneyim yaşamanızdan alıkoymasına izin vermeyin. Yurt dışında olmanın en iyi tarafı yeni fikirlerin, kültürlerin veya düşüncelerin önünüzde olmasıdır. Sizler  bulunduğunuz yerde daha samimi, otantik ve derin deneyimler hissedeceksiniz.

Seyahate çıkmadan önce, plan yapabilirsiniz.

visit Europe sayfasını inceleyin ve demiryolu, veya ucuz havayolu gibi  tüm ulaşım olanaklarını araştırın. Boş zamanınızı en iyi nasıl geçireceğinize dair fikirler edinin ve Avrupa şehirleri etrafında başkaları tarafından yazılmış seyahat hikayelerinden ilham alın. Seyahatinizi, öğrenciler tarafından yazılmış ve en değerli seyahat deneyimlerini analatan seyahat rehberi, let's Go ile planlayın.Esasında, yeni şehrinizde yaşayan tek yabancı siz olmayacaksınız.Dünyanı her yerinde yaşayan expat gruplar da size pek çok yararlı ipucu verebilir. just landed, expatriates.com veya InterNations ‘ı inceleyin.

 

publicēts: Pk., 12/08/2016 - 09:46


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Vajadzīga palīdzība vai padoms?

Vaicājiet mums!