Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Európsky olympijský festival mládeže: malá olympiáda budúcich hviezd

Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa koná každé dva nepárne roky v zime aj v lete, je vrcholným podujatím mladých európskych atlétov a pomáha im získať medzinárodné skúsenosti.

Festivalov sprostredkúva zúčastneným atlétom všetky aspekty skutočných olympijských hier.

 

Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý sa pôvodne nazýval Európske olympijské dni mládeže, sa prvýkrát organizoval v roku 1990. Je jediným športovým podujatím v Európe, na ktorom sa súťaží vo viacerých športoch, a vzišiel z iniciatívy Asociácie európskych olympijských výborov (EOC). Organizovaním EYOF Európa nasleduje tradíciu z iných kontinentov, ako napríklad v Ázii, ktorá už má svoju vlastné hry.

 

Kedy sa festival koná?

V roku 2013 sa zimný festival uskutoční v rumunskom Brašove a letný festival sa bude konať v holandskom Utrechte.

 

Kto sa zúčastní?

Letný a zimný Európsky olympijský festival mládeže je zameraný na mladých športovcov z celej Európy vo veku 14 až 18 rokov. Letné festivaly mávajú približne 2 500 účastníkov a v zime dosahuje počet športovcov asi 1 300.

Deväť olympijských športov, ktoré sú súčasťou európskeho olympijského festivalu mládeže, sú: atletika, basketbal, cyklistika, gymnastika, hádzaná, džudo, plávanie, tenis a volejbal.

Aj vy máte možnosť byť súčasťou olympijského festivalu mládeže prostredníctvom dobrovoľníckej práce na jednom z festivalov. Organizácia pre nábor dobrovoľníkov pre Brašov hľadá hlavne ľudí z okolitých miest v Rumunsku. V každom prípade už môžete striehnuť aj na nábor dobrovoľníkov pre Utrecht.

 

„Tento festival je pre mladých európskych športovcov obrovskou motiváciou, keďže dáva zmysel ich kariére už od začiatku.“
Prezident Medzinárodného olympijského výboru a zakladateľ EYOF Jacques Rogge

 

O čo ide?

Princípy Festivalu EYOF sú založené na olympijskej charte Pierra de Coubertina. Podujatie by malo prispieť k lepšiemu svetu bez konfliktov, v tomto prípade pomocou športu. V rámci olympijského ideálu hry pomáhajú vytvárať vzájomné porozumenie bez akejkoľvek formy diskriminácie prostredníctvom priateľstva, solidarity a fair play.

EYOF má rovnakú štruktúru ako olympijské hry: má otvárací aj záverečný ceremoniál, olympijský plameň horí počas trvania celého festivalu, na počesť víťaza sa hrá štátna hymna a vztyčujú sa vlajky všetkých medailistov.

 

Dátum uverejnenia: pon., 24/06/2013 - 13:32


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!