European Youth Portal
Information and opportunities for young people across Europe.

Ako a prečo sa stať skautom

Snáď každý z nás pozná staré známe spojenie: „Čestné skautské!“ Čo ale taký skauting naozaj je, čo človeku dáva a ako sa stať skautom, sa dozvieš v tomto článku.

Ako to všetko začalo?

Skauting rozbehol britský generál búrskych vojen R.S.S. Baden-Powell v roku 1907 svojím experimentálnym táborom na ostrove Brownsea na juhu Anglicka. O pôvodne chlapčenské hnutie rýchlo prejavili záujem aj dievčatá, a tak sa stalo univerzálnym hnutím pre všetkých mladých ľudí, ktoré sa rýchlo šírilo do celého sveta.

 

Dnes je skauting definovaný ako hnutie zamerané na celkový rozvoj osobnosti mladého človeka, pričom má výrazné filantropické a humanistické črty.

 

Skauting na Slovensku

Aj mladí ľudia zo Slovenska, ktorí majú radi prírodu a tímovú prácu, majú možnosť stať sa skautom. Práve Slovenský skauting ponúka mladým ľudom a deťom priestor rozvíjať sa a nadviazať nezabudnuteľné priateľstvá.

 

Tak, ako sa môžeš dočítať aj na oficiálnej stránke Slovenského skautingu, táto organizácia každý rok zorganizuje vyše 120 letných táborov pre 3.500 účastníkov. Nechýbajú ani  víkendových výpravy, splavy či expedície do zahraničia. Skauti sa učia pracovať v tíme a viesť skupinu ľudí, riešiť rôzne problémy, vyjadrovať svoje názory, prezentovať sa, manažovať projekty a organizovať program pre druhých, píšu na webe skauti.

 

Prečo sa pridať ku skautom

Prečo by sa mal mladý človek pridať ku skautom a v čom sa ich organizácia líši od ostatných, prezradil skaut Juraj Lizák: „Skauting ako organizácia je jedinečná v jeho lokálnom rozsahu a zároveň medzinárodnom rozmere. Skauti sa snažia pomáhať a realizovať najmä vo svojom blízkom okolí, či už v rámci práce s deťmi a mládežou alebo svojou dobrovoľníckou činnosťou.“

 

„Na skautingu mám najradšej všestrannosť nášho programu, v ktorom sa vie nájsť skoro každý typ dieťaťa a mladého človeka,“ pokračuje v rozprávaní Juraj: „Počas roku sa môžete stať dobrodruhom prechádzajúcim cez neprebádanú časť lesa, lodníkom na plachetnici, adminom stránky, vedcom lúštiacim zložitú šifru, ochranárom sadiacim stromčeky, dobrovoľníkom opravujúcim hradné múry či redaktorom časopisu. Bonusom je, že všetko toto zažívate so skupinou priateľov.“

 

Prvým krokom k tomu, aby si sa pridal ku skautom, je teda  chuť stať sa aktívnym človekom a odhodlanie na sebe pracovať. Následne môžeš kontaktovať miestnych skautov a dohodnúť si osobné stretnutie. Potom sa od skautského vedúceho dozvieš všetko o tom, ako funguje ich skautská skupina.  Na stránke Slovenského skautingu nájdeš ďalšie informácie o členských poplatkoch.

Published: Fri, 20/03/2015 - 14:30


Tweet Button: 

Related links


Info for young people in the western balkans

Need expert help or advice?

Ask us!