Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Bezpečnosť online

Mladí ľudia trávia veľa času na internete, a to buď na počítači alebo telefóne. Ale ste si istí, že ste v bezpečí počas surfovania na internete?

Je dôležité, aby ste mali vždy na pamäti, že všetko, čo zverejníte na internete, bude verejné už navždy. Či je to video, fotografia alebo text, už to nebude patriť iba vám. Uverejňovanie akéhokoľvek typu osobných údajov na blogu, sociálnom profile a internetovom fóre môže byť nebezpečné a viesť k zneužívaniu na internete. Takže nerobte ani nehovorte na internete nič, čo by ste neurobili alebo nepovedali osobne. Zverejňujte len také veci, pri ktorých vám nebude prekážať, že ich vidia alebo o nich vedia ostatní.

 

Chráňte sa v internetovom prostredí

Ins@fe uvádza niektoré základné bezpečnostné pravidlá a tipy, ktoré môžete použiť v online prostredí – či už sa hráte online hry, diskutujete alebo sa len bavíte. Takisto vám môže poradiť vaše národné informačné centrum.

Rada Európy ponúka prostredníctvom svojej hry Through the Wild Web Wood (Cez divoký webový les) dobrú možnosť ako sa zábavnou formou niečo naučiť o bezpečnosti na internete.

 

Podeľte sa o informácie mimo internetu

Na tejto stránke si môžete stiahnuť brožúru Európskej komisie Získajte kontrolu nad svojimi osobnými údajmi a podporiť bezpečnejšie online správanie medzi svojimi priateľmi a rodinou, v škole alebo vo svojej komunite.