Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Adoptuj si včelu!

Pomôž včelám = pomôž našej plánéte.
Pomôž včelám = pomôž našej plánéte.
Túžiš po netradičnom domácom maznáčikovi ale rodičia prostestujú? Adoptuj si včelu! Zároveň pomôžeš dobrej veci. Projekt organizácií Greenpeace Slovensko a Živica sa snaží o záchranu vymierajúcej včelej populácie a osvetu ľudí.

Včelej populácie postupne ubúda. Od roku 1990 ich zmizla až jedna tretina. Presne toto číslo taktiež značí, koľko potravy konzumujeme práve vďaka povestnej včelej usilovnosti. Pre náš život je ich existencia nevyhnutná. Úbytok je spôsobený v prvom rade hnojením a pesticídmi, používanými na vidieku. 

 

 

Cieľom projektu ,,Adoptuj si včelu" organizácií Greenpeace Slovesnko a Živica je najmä vybudovanie desiatich mestských úľov v piatich mestách na Slovensku. Včely nijako zvlášť nenarúšajú život obytaveľov mesta a pre tieto pomocnice je mestské prostredie mnohokrát lepšie, ako to vidiecke, pretože ich tam neohrozujú práve spomínané pesticídy. Práve z tohto dôvodu je med, vyprodukovaný mestskými včelami, dokonca považovaný za zdravší. 

 

Okrem spomínaného vybudovania úľov v mestách sa z vyzbieraného príspevku, ktorého cieľovou sumou je 26 000 euro, financuje aj nákup včelstiev, zariadenia pre včelárstvo, včelárska výbava, liečivá pre včely, zaplatia sa ňou včelári a zakúpia sa zariadenia na stáčanie medu. Peniate budú takisto využité na informačné tabule v mestách, ktoré oboznámia ľudí s prítomnosťou včiel v ich okolí a celkovo na osvetu obyvateľstva o potrebe existencie včiel a negatívnych účinkoch pesticídov. S osádzaním úlov chcú Greenpeace Slovensko a Živica začať na jar budúceho roku. 

 

 

Ako môžeš pomôcť práve ty? 

Odpoveď vyplýva so samotného názvu projektu - adoptuj si včelu. Jeho autori chceli takýmto spôsobom docieliť, aby nešlo čisto iba o dar bez nijakej protihodnoty. Za príspevok dostaneš certifikát ako doklad o adopcii. 

 

Čo sa týka tvojho príspevku, nemusíš sa báť, že ide o nejaký horibilný peniaz. Darovať je možné sumu už od jedného eura v závislosti na tom, pre akú adopciu sa rozhodneš.

 

Tu sú tvoje možnosti:

larvička - 1 € 

včela robotnica - 5 €

trúd - 15 €

včelia kráľovná - 30 €

roj - 50 €

včelár - 100 €

úľ - 250 €

 

 

Ak ťa myšlienka tohto projektu zaujala, stačí investovať sumu už od jedného eura na pomoc včelám, ktoré všetci pre život tak veľmi potrebujeme. Ak pomôžeme my im, oni budú naďalej pomáhať nám a nadchádzajúce generácie ich nebudú musieť hladať už len v učebniciach.

 

 

 

Adoptuj si včelu!

Video Description: 
Pozri si video, kde ti zástupkyne organizácii Greenpeace Slovensko a Živica projekt ,,Adoptuj si včelu" v skratke zhrnú.

 

Všimni si podobný projekt i v susednej Českej republike. 

 

 

 

 

Dátum uverejnenia: sob., 18/10/2014 - 23:54


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!