Europäisches Jugendportal
Informationen und Chancen für junge Menschen in ganz Europa.

Eko svet - jedna myšlienka, mnoho ciest

Ciest, ako sa angažovať vo zveľaďovaní nášho životného prostredia je mnoho, každá však vedie k rovnakému cieľu.
Ciest, ako sa angažovať vo zveľaďovaní nášho životného prostredia je mnoho, každá však vedie k rovnakému cieľu.
Nie je ti ukradnuté, do akého prostredia sa každý deň prebúdzaš? Zdá sa ti, že nemôžeš so sveta okolo seba spraviť čistejšie a krajšie miesto? Prečítaj si tento článok a zistíš, že sa mýliš. Každý má moc meniť! My ti poradíme, ako na to.

Prinášame ti krátky prehľad príležitostí, vďaka ktorým sa môže mladý človek environmentálne angažovať a v ktorých sa starostlivosť o životné prostredie spája so zábavou a kreativitou:

 

MLADÍ REPORTÉRI PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE. Ak sa tvoja záľuba v ochrane životného prostredia spája taktiež s láskou k písaniu či túžbou po žurnalistickej profesii, potom je tento projekt ako ,,šitý" práve pre teba! Podnecuje mladých ľudí od jedenásť do dvadsaťjeden rokov k investigatívnej žurnalistike v rámci ľubovoľných ekologických, regionálnych problémov. Vzdelávanie prebieha prostredníctvom pravidelne organizovaných workshopov, národných i celosvetových súťaží a dokonca aj medzinárodných podujatí. Tak neváhaj a využi svoj novinársky talent pre dobrú vec. 

 

ZELENÁ ŠKOLA. Vzdelávací ekoprogram pomáha školám na Slovensku s aktívnou a najmä praktickou environmentálnou výchovou. Využíva medzinárodnú metodiku ,,7 krokov". Práve tá pomáha žiakom, študentom i profesorom v systematickom zlepšovaní životného prostredia v škole i tam, kde žijú. Priority, o ktoré sa môžeš obohatiť v tomto programe, sú najmä aktívne zapojenie sa do procesu zmeny, efektívne využitie voľného času a učenie sa tímovej práci. Žiaci a študenti majú k dispozícii taktiež rôzne metodické materiály, poradenský servis či spolu s pedagógmi i vzdelávacie a zážitkové workshopy. Školám, ktoré úspešne zrealizujú ,,7 krokov k Zelenej škole", je udelený medzinárodný cerifikát a vlajka siete Eco-Schools. 

 

STROM ŽIVOTA. Táto organizácia na Slovensku pôsobí už viac, ako 30 rokov a vznikla z úplne prvého ochranárskeho hnutia detí a mládeže. Svoje útočisku tu nájdeš, ak sa zaujímaš o programy environmentálnej výchovy, zamerané na čistotu ovzdušia, vodné a odpadové hospodárstvo, biodiverzitu, globálne otepľovanie, spotrebu energie, ale aj na ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva vrátane záchrany technických pamiatok. Pozornosť sa venuje taktiež témam osobnostného rozvoja detí a mládeže, tvorivosti, komunikačných a prezentačných zručností a projektového riadenia.   

 

ZELENÉ JABLKO. Ak obľubuješ prírodu a čerstvý vzduch, nevadí ti trochu si zašpiniť ruky a nie je ti cudzia dobrovoľnícka práca, potom sú brigády tejto organizácie ako stvorené pre teba. Zájdi si vyčistiť turistické chodníky, zozbierať pár odpadkov, zasaď si svoj vlastný stromček. Alebo sa choď zabaviť na letný tábor a uži si zábavu v kruhu prírody a mladých ľudí. Organizácia sa v rámci environmentálnej osvety takisto venuje všemožnej práci s deťmi, prednáškam na školách, vzdelávacím programom a podobne. Jednou z jej najzaujímavejších aktivít je každoročné zapojenie sa do celosvetovej kampane ,,Clean up the world - vyčistíme svet".