Portal Ewropew taż-Żgħażagħ
Informazzjoni u opportunitajiet għaż-żgħażagħ madwar l-Ewropa.

Študenstké médiá - aké máš možnosti získať prax?

Chceš získať prax v médiách? Ponúkame ti niekoľko možností.
Chceš získať prax v médiách? Ponúkame ti niekoľko možností.
Ak svoju budúcu kariéru vidíš v médiách, prax môže tvoje šance len zvýšiť. Čím skôr začneš, tým lepšie. Pozri sa na príležitosti v tlači, rozhlase či televízii, ktoré ako študent môžeš využiť. Neváhaj a poisti si svoju budúcnosť už dnes.

Si študentom žurnalistiky či masmediálnej komunikácie alebo skrátka len túžiš po práci v médiách? Tento článok ti ukáže niektoré z možností, kde môžeš zohnať prax aj ako šrudent/mladý človek bez výrazných predchádzajúcich skúseností.

 

 

TLAČ:

 

Mirror

Jedná sa o online magazín založení študentmi žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Venuje sa rôznorodým společenským témam od politiky, cez biznis, spoločnosť až po kultúru. Tematicky vyhradený teda nie je. Texty sú ladené skôr publicisticky, písané nekonvenčnou a zaujímavou formou. O bulvár však rozhodne nejde. Publikovať sa tu dajú aj fotografie a videá, takže v tomto periodiku môžeš dostať šancu aj s inými formami žurnalistického prejavu, ako len s písaným. V skratke, ak máš rád veci trochu inak, potom je Mirror tou pravou príležitosťou pre teba.

 

Oko

Časopis je vydávaný od roku 1992 na Fakulte elektrotechniky a informatiky, neskôr aj na Fakulte informatiky a informačných technológií. V súčasnosti má okrem tlačovej už aj online verziu. Vychádza 4x počas akademického roka, to znamená 2x za semester (polrok). Opakovane sa umiestnil na vedúcich priečkách literárnej súťaže ,,Štúrovo pero“. v kategórii ,,Vysokoškolské časopisy“. Obsahom sa primárne zamierava na študentov technických smerov, technické témy a dianie v rámci STU (Slovenskej technickej univerzity), avšak nájdeš tu aj rubriky ,,netechnického“ typu, ako Kultúra či Našim okom. Ak sa teda chystáš na školu technického zamerania a rád by sa popri škole kreatívne realizoval, technika je tvojou záľubou alebo o nej skrátka čo-to vieš, v tejto redakcii je miesto aj pre teba.

 

Fičí.sk

Heslo tohto online média znie: ,, Chceme byť prví, na koho si spomeniete, keď nemáte chuť na strohé spravodajstvo ani prvoplánový bulvár.“ Je teda jasné, že nepôjde o žiadnu ,,klasiku“. Nájdeš tu rôzne vtipné texty, satiru, ale aj podnety na zamyslenie. Veď nakoniec, stránka sa člení na tri rubriky, kterými by sa dal popísať aj celý ráz ,,online magazínu“ – zábavné, inšpirujúce, zaujímavé.

 

Názor Občana

Ako píše sama redakcia, jedná sa o nezávislý magazín bez cenzúty. Už zo samotného názvu vyplýva, že uverejňuje rôzne názory a texty bežných občanov, preto prispievanie doň nie je obtiažne. Stačí len vziať do ruky pero alebo nejakú tú techniku a začať písať! Realizovať sa môžeš v rubrikách Politika, Kultúra, Šport, Zahraničie, dokonca Šoubiznis alebo Pre ženy.

 

Iní.sk

Stránka sa prezentuje tým, že ponúka alternativu k rutine, k dávno overeným riešeniam. Povzbudzuje svojich čitateľov k tomu, aby sa nebáli byť iní, pretože to nie je horšie, ale ani lepšie, ako byť ,,normálny“. Prispieť sem môžeš s textom na ľubovoľnú tému. Autori sú veľmi otvorení a ochotní, s publikovaním určite nebudeš mať nijaký problém.

 

Radar

Lifestylový magazín Radar má tlačenú aj online verziu, jedná sa o mesačník. I keď nejde priamo o študentské periodikum, mladým šikovným ľuďom ochotne ponúka prax. Možnosť prispievať máš ako pravideľný i príležitostný redaktor. Dostaneš priestor prinášať čitateľom nové témy a ak budeš dobrý, môžeš dokonca tvoriť vlastné rubriky. Redakcia ponúka príležitosť takisto forografom a tvorcom krátkych videí.

 

 

ROZHLAS:

 

Tlis

Internetové rozhlasové štúdio TLIS vysiela od roku 1981. Začínalo ako študentské rádio na internátoch Mladosť v Mlynskej Doline v Bratislave. Programovo aj dramaturgicky sa radí k alternatívnemu smeru, snaží sa byť opozíciou ku komerčným rádiám. Prináša aktuálne novinky, prehľad udalostí v Bratislave ako aj mimo nej, venuje sa literatúre, divadlu, filmu a dianiu na domácej a svetovej hudobnej scéne. Každý rok vyhlasuje konkurz na rôzne pozície.

 

Pulz:

PULZ rádio je rozhlasové štúdio Katolíckej univerzity v Ružomberku. Vysiela počas celého týždňa - moderované vysielanie od pondelka do štvrtka, zvyšok vysielania vypĺňa prúd hudby. Prináša nielen zábavu, ale aj aktuálne spravodajstvo z pôdy Katolíckej univerzity i Ružomberka.

 

 

TELEVÍZIA:

 

mc2

Študentská online televízia mc2 je zastrešená Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Vysiela zo štúdií na internátoch Mladosť v Mlynskej doline od februára 2009. Televízia prináša vlastný pohľad na audiovizuálnu tvorbu. Program pripravujú mladí ľudia, v súčasnosti to je probližne 35 vysokoškolských študentov, v spolupráci s odborníkmi z rôznych oblastí. Cieľovou skupinu predstavujú rovnako mladí ľudia vo veku 18-26 rokov, ale aj aktívni užívatelia internetu a ktokoľvek s ,,mladý duchom".

 

"Ľavá strana, čo je s vama" - reportáž televízie mc2

Video Description: 
Pozri si jednu z mnohých reporáží televízie mc2. Vedel by si si sám seba predstaviť ako moderátora v tomto médiu?

 

 

Ak ťa náhodou ani jedno z vyššie uvedených médií nezaujalo, pozri si zoznam plný ďalších príležitostí.

 

 

Pubblikat: Ġim, 28/11/2014 - 16:13


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Teħtieġ għajnuna jew parir espert?

Staqsina!