Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Slovensko srdcom Európskej únie už 10 rokov - vtipné promo videá

Pripomeňme si kroky, ktoré sme za desať rokov podnikli v rámci Európskej únie.
Pripomeňme si kroky, ktoré sme za desať rokov podnikli v rámci Európskej únie.
Rokom 2014 je Slovensko členom Európskej únie presne 10 rokov. Pozri si krátke, vtipné a nápadité kreslené promo videá, zobrazujúce niektoré možnosti, ktoré sme za tento čas vďaka EÚ získali.

Slovensko vstúpilo do Európskej únie 1.mája 2004. Tento rok si teda pripomíname desiate výročie nášho členstva. Mnoho ľudí však možno netuší, čo všetko sa za tento čas pre Slovensko zmenilo, aké pozitíva a nové možnosti nám jedno desaťročie členstva v Európskej únii prinieslo. 

 

10 rokov Slovenska v EÚ

 

 

Pozrite si nasledujúce tri promo videá na počesť desiatich rokov v Európskej únii vytvorené zastúpením Európskej komisie na Slovensku a sleduj, čo zažívajú dvaja kreslení kamaráti vďaka možnostiam, ktoré im EÚ ponúka:

 

1. ŠTÚDIUM V ZAHRANIČÍ:

 

10 rokov v EÚ: štúdium v zahraničí

 

Jednou z výhod, ktorú nám EÚ nepochybne priniesla je možnosť štúdia v zahraničí, ale taktiež voľného pohybu v členských štátoch. To ti dáva možnosť spoznávať nové krajiny, kultúry, zdokonaľovať svoje znalosti cudzieho jazyka. Najpopulárnejším vysokoškolským programom dotovaným Európskou úniou, ktorý umožňuje štúdium v zahraničí je Erasmus

 

2. PRÁCA V ZAHRANIČÍ:

 

10 rokov v EÚ: práca v zahraničí

 

Ďalším benefitom, prepojeným i s voľnosťou pohybu po členských štátoch EÚ, je možnosť uplatnenia sa na pracovnom trhu nie len doma, ale aj i v zahraničí. Táto možnosť rozširuje pracovný trh a znižuje nezamestnanosť. Napomáha taktiež vzdelávaniu a to ako zamestnancov, ktorí môžu nadobudnúť nové skúsenosti, zručnosti a jazykové znalosti, tak aj zamestnávateľov. Tí zasa majú šancu získať poznatky o efektívnych technológiách a pracovných postupoch, využívaných v zahraničí. 

 

3. FINANČNÁ PODPORA: 

 

10 rokov v EÚ: finančná podpora

 

So vstupom do EÚ nám do života vstúpilo i množstvo grantov, dotácií a podobne. Tie slúžia najmä na podporu všelijakých projektov, väčších či menších, s rôznym zameraním. Cieľ však býva zväčša rovnaký. Niečo zmeniť, zlepšiť, vybudovať. A, ako dokázala i groteskná ružová postavička vo videu, s finančnou podporou sa mení lepšie. 

 

Ak si si teda pozrel predchádzajúce videá, snáď si získal aspoň základnú predstavu o tom, čo sa u nás na Slovensku po vstupe do EÚ zmenilo. Jednoducho povedané, získali sme mnoho možností budovať, spoznávať, učiť sa, meniť k lepšiemu. Stali sme sa súčasťou jedného veľkého, európskeho štátu. No tento krok, ako ostatne nič iné na svete, nemá len jednu stránku pohľadu. Skrýva v sebe i negatíva. Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, čo nám Európska únia dala ale aj čo nám vzala, otvor si TENTO ODKAZ

Dátum uverejnenia: str., 30/04/2014 - 23:08


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!