Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

5 tipov na bezplatné vzdelávacie weby

Máš chuť dozvedieť sa niečo z dejín filmu? Alebo študovať psychológiu či programovanie na najlepších univerzitách sveta? V dnešnej dobe sa môžeš vzdelávať z pohodlia tvojej izby a navyše zadarmo. Prinášame 5 tipov, kde nájdeš on-line kurzy.

Upozorňujeme, že všetky stránky sú v angličtine.

 

1. Coursera

Ak si čo i len malým fanúšikom neformálneho vzdelávania, určite si už o tejto stránke minimálne počul.  Coursera je miesto, kde nájdeš desiatky kvalitných kurzov z popredných univerzít sveta. Škála kurzov je široká a vedie od matematiky cez históriu až k hudbe. Že vraj nič špeciálne? Čo tak lekcie Cyber ochrany alebo Čínštiny pre začiatočníkov?

Lekcie pozostávajú zo série videí, ktoré na seba obsahovo nadväzujú. Po pozretí videa si takisto môžeš spraviť kvíz k danej k téme. Po určitom počte videí a kvízov je na konci každého tematického celku test. Po úspešnom absolvovaní kurzu – dodržaní deadlinu a iných kritérií, získavaš certifikát. Je teda na tebe, či si kurz pozrieš len vrámci rozšírenia svojho všeobecného rozhľadu alebo chceš aj certifikát.

 

2. Khan Academy

Ďalším z najznámejších vzdelávacích webov je Khan Academy. Poslaním tohto neziskového projektu je poskytovať vysoko kvalitné vzdelanie komukoľvek a kdekoľvek. Nájdeš tam tisíce videolekcií z matematicky, fyziky, chémie či finančníctva.

 

3. TED-Ed lekcie

Nie len myšlienky sú hodné šírenia. Zaujímavé kurzy tiež! Preto priaznivci TED prednášok, tešte sa. Organizácia TED v sebe skrýva nie len zbierku motivačných rečníckych nahrávok, ale aj vzdelávacích kurzov. Jazyk klamára či História tetovaní? To sú len dve z mnohých prednášok, ktoré si môžeš pozrieť.

Tak, ako pri všetkých online kurzoch, aj na Ted-ed stránke môžeš kurzy vyhľadávať  podľa kategórii ako sú Umenie, Biznis a Ekonómia, Zdravie, Literatúra a mnohé iné.

Videá majú v priemere 5 minút a na pravej strane nájdeš sekciu, vďaka ktorej sa môžeš prekliknúť na otázky súvisiace s témou, dostať sa k viacerým zdrojom k danej téme  alebo diskutovať s ostanými účastníkmi lekcií. Navyše, táto stránka ponúka aj možnosť  nahrať vlastný kurz  alebo rozšíriť už existujúci kurz o ďalšie informácie.

 

4. Vzdelávacie kanály na YouTube

Rád tráviš čas  na YouTube? Okrem hudobných či vtipných videí tam nájdeš aj množstvo vzdelávacích kanálov. Príkladom je kanál Crash Course. Na konte má takmer 300 videí a naozaj je z čoho vyberať. Túto stránku majú na svedomí bratia John and Hank Green.

Z týchto kurzov sa síce certifikát nezískava, no ak hľadáš niečo zmysluplné na vyplnenie času, Crash Course je skutočne skvelá voľba.

 

5. Edx

Opäť stránka plná informácií a dobre spracovaných videí. Od koho sa po zapísaní do kurzu budeš učiť? Od najlepších univerzít sveta – Hardward, Berkeley či MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ak si o týchto univerzitách počul doteraz len z amerických filmov, teraz sa aj ty môžeš stať ich súčasťou.

 

+ MOOC list

Nemohli by sme v tomto článku o vzdelávaní cez internet nespomenúť pojem MOOC. V doslovnom preklade ide o Masívne otvorené online kurzy (Massive open online curses), čiže enormný zdroj informácií z tých najrôznejších odvetví. Na stránke mooc-list.com sa môžeš „prehrabávať“ v kurzoch podľa viacerých kritérií. Kurz sa dá vyhľadať podľa konkrétnej univerzity, jazyka, krajiny, typu certifikátu či inštruktora.

Simona Benetinová

Dátum uverejnenia: ut., 25/11/2014 - 13:56


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!