Europeiska Ungdomsportalen
Information och möjligheter för unga i hela Europa.

Staň sa mladým reportérom a chráň životné prostredie

Program Mladí reporétri pre životné prostredie podporuje aj slovenská speváčka Zdenka Predná.
Program Mladí reporétri pre životné prostredie podporuje aj slovenská speváčka Zdenka Predná.
Články, videá, fotografia - premýšľal si niekedy o kariére reportéra? Trápi ťa problematika životného prostredia, nechceš sa len prizerať a rád by si niečo zmenil? Zapoj sa do medzinárodného projektu Mladí reporétri pre životné prostredie.

Ak chceš byť v budúcnosti skutočne novinár, práve tu sa môžeš realizovať, pozorovať, meniť a hlavne poukazovať na to, čo ostatní nevidia alebo skôr prehliadajú! Navyše, môžeš získať potrebnú prax či už do školy (ver mi, budeš ju potrebovať) alebo do budúceho zamestnania. 

 

 

Mladí reportéri pre životné prostredie (medzinárodný názov Young Reporters for the Environment, skratka YRE) je vzdelávací certifikačný program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE, určený mládeži od 11 do 21 rokov. 

 

 

Na Slovensku program koordinuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivít, garantom je sieť environmentálno - východných organizácii Špirála, združujúca neziskové mimovládne organizácie. 

 

 

V súčasnosti v projekte participuje 13-tisíc študentov 25-tich krajín sveta. Slovenským koordinátorom je Richard Medal, medzinárodnou koorinátorkou sa nedávno stala Malgorzata (Gosia) Luszczek. 

 

 

 

Avšak dosť už o formalitách! Určite chceš vedieť, čo sa môžeš naučiť a čo ti projekt dá do praxe. Okrem iného možnosť účasniť sa novinárskych workshopov, kde sa dozvieš množstvo užitočných info o profesii žurnalistu (práca s faktami, novinárska etika, žurnalistická fotografia, video, ale aj niečo o sile informácii z dvoch pohľadov - ako triediť pravdivé/nepravdivé informácie a na druhej strane ako nimi zaujať čitateľa/poslucháča/diváka. 

 

Taktiež môžeš prejaviť svoju aktivitu a reportážneho ducha na rôznych akciách v teréne, napríklad pri príležitosti Dňa Zeme, rôznych návštevách ekofariem, skládok či iných miest súvisiacich s environmentom. Tam dostaneš príležitosť vytvoriť ty sám nejaký novinársky výstup, ktorý bude následne publikovaný na webstránke projektu a ak bude skutočne kvalitný, aj v periodiku s názvom ĎalEKOhľad. 

 

Mladí reportéri pre životné prostredie každý rok organizujú takisto súťaž YRE AWARDS: Litter Less campaign, zameranú na spracovanie tém súvisiacich s odpadom. Dôležité je, aby príspevky poukazovali na istý problém zo všetkých uhľov pohladu kvôli objetivite a aby ponúkal i nejaké konkrétne riešenie daného problému. Výhra na národnej úrovni ti okrem diplomu a vecnej ceny (v podobe poukazu na nákup elektroniky z e-shopu) zabezpečí jedinečnú príležitosť vycestovať úplne FREE na medzinárodný novinársky workshop Mladých reportérov, kde sa môžeš stretnúť s účastníkmi projektu z celého sveta. Minulý rok sa workshop konal vo Śvédskom Štokholme, tento rok úspešní súťažiaci vycestujú do slnečného Portugalska. 

 

Po úspechu v národnom kole postupuješ automaticky do medzinárodného. Tam sa na prvých troch miestach už dá vyhrať aj slušná finančná čiastka - od 500 do 1000 USD (US dollars) v závislosti od umiestnenia. 

 

Prečítaj si pravidlá a hodnotenie súťaže, pozri si zloženie poroty a ak si myslíš, že chceš ísť do toho, zaregistruj sa.

 

Projekt ponúka i množstvo iných príležitostí, napríklad tento rok mali participanti možnosť stať sa jedným z troch Mladých reportérov, účastniacich sa na medzinárodnej ESD (Education for Sustainable Development) konferencii organnizácie UNESCO v Japonsku. Toto je naozaj veľká príležitosť, však sú tu aj také, ku ktorým sa dostane skutočne takmer každý, napríklad môžeš ísť na festival, akým je Pohoda úplne zadarmo. Jediné, čo musíš robiť, je pár hodín denne si posedieť v stánku a informovať záujemcov. 

 

Ak si skutočný novinár telom i dušou, nepochybne ťa zaujme aj možnosť získať novinársky preukaz, ktorý je verifikovaný samotným Slovenským syndikátom novinárov a dáva ti rovnaké práva, ale aj povinnosti, aké majú novinári v praxi.

 

 

Čo robiť, ak sa chceš zúčastniť v rámci strednej školy alebo organizácie?

 

Škola alebo organizácia:

ustanoví pedagóga zodpovedného za vedenie programu a registráciu školy, pričom jeho zameranie na environmentálnu a mediálnu výchovu je výhodou, nie podmienkou;

vytvorí na škole tím mladých reportérov, pričom

– účasť v programe by mala byť pre študentov dobrovoľná,

– program môže byť súčasťou vyučovania alebo mimoškolskou aktivitou,

– program je otvorený pre jednotlivcov aj tímy študentov;

vyplní registračný formulár , a to kedykoľvek počas školského roku.

 

 

 Zaujala ťa táto príležitosť? Prečítaj si pravidlá programu a ak máš otázky, ponúkame ti kontakt, na ktorý sa môžeš obrátiť. Zapoj sa a využi možnosť získať úžasné zážitky, nových kamatárov a najmä nezameniteľné skúsenosti v oblasti novinárstva i životného prostredia ešte pred samotným štúdiom či výkonom profesie. 

 

 

267775_1671486846618_1820817882_1081201_5625027_n.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/267775_1671486846618_1820817882_1081201_5625027_n_0.jpg
Mladé reportérky reprezentujúce program na Pohode v Trenčíne s riaditeľom Greenpeace Slovensko Jurajom Rizmanom.

IMG_0841.JPG

https://europa.eu/youth/sites/default/files/IMG_0841_3.JPG
Úspešné účastníčky súťaže Litter Less Campaign v mikinách programu idú na medzinárodný novinársky workshop v Štokholme.

dubnica_tn.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/dubnica_tn.jpg
Tím Mladých reportérov na podujatí ku Dňu Zeme v Trenčíne.

oceneni_mladi_reporteri_pre_zivotne_prostredie_mala.jpg

https://europa.eu/youth/sites/default/files/oceneni_mladi_reporteri_pre_zivotne_prostredie_mala.jpg
Úspešní účastníci súťaže YRE AWARDS: LLC 2013 preberajú ceny v bratislavskom SSN.

 

YRE Programme - International Workshop for Litter Less Winners

Video Description: 
Video z medzinárodného workshopu Mladých reporétrov pre víťazov LLC v Štokholme - január 2014.

Publicerad: Mån, 27/10/2014 - 13:22


Tweet Button: 

Länkar


Info for young people in the western balkans

Behöver du hjälp eller råd?

Fråga oss!