Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Neformálne vzdelávanie - čo môžeš získať a nemôžeš stratiť?

Staň sa aj ty kompetentným a ukáž čo dokážeš!
Staň sa aj ty kompetentným a ukáž čo dokážeš!
Zamyslel si sa niekedy nad tým, čo získaš zapojením sa do projektov organizácie IUVENTA a neformálnym vzdelávaním? Ak v tom ešte nemáš jasno, pouč sa z piatich krátkych videí, ktoré ti všetko objasnia, stručne a jasne.

 

*       *       *

 

História práce s mládežou

 

Na začiatok si treba uvedomiť jedno. My, mladí ľudia, sa už od nepamäti učíme od starších a múdrejších. Nebolo tomu tak len kedysi, i dnes od skúsenejších môžeš mnohé získať. Nemusíš ich však nevyhnutne pokladať za autority a vravieť im starší. Hovoria si mladí vedúci alebo pracovníci s mládežou a nie sú tu pre to, aby ťa poučovali. Navedú ťa na cestu a nechajú ťa samého prejsť po nej do cieľa.  Preto, ako sa hovorí aj vo videu, prekonaj svoju tvrdohlavosť a lenivosť. Neseď za kompom. Nechaj sa viesť!

 

Non-formal learning in youth work

Baví ťa vzdelávať sa? Školský systém má rozhodne tiež svoje výhody, no tebe sa zdá, že ti stále niečo chýba? Naučil si sa síce, čo kde vo svete leží, no stále máš pocit, že nevieš, ako funguje v praxi? Zapojením sa do projektov organizácie IUVENTA a do neformálneho vzdelávania nadobudneš ku svojim vedomostiam i praktické znalosti tímovej práce, organizačné schopnosti a mnohé ďalšie. Nehovoriac o tom, že zažiješ kopu zábavy! Nezabudni, naučíš sa v škole, no poučiť ťa dokáže len praktický život. 

 

Rozvoj kompetencií v práci s mládežou

 

Vieš, aký význam vlastne skrýva slovo ,,kompetentný"? Nie je to len o tom vedieť niečo urobiť. Musíš sa naučiť, ako to urobiť tak, aby veci fungovali. To znamená byť kompetentný vo svojej činnosti. No je za tým ešte oveľa viac. Kde by predsa bol líder bez svojho tímu?  Zisti, ako sa stať tímovým hráčom, vedieť dať dohromady skupinu ľudí, ktorej môžeš veriť, no navyše, ak je treba, efektívne pracovať aj samostatne a vedieť si vždy poradiť. S takýmito kvalitami, s kompetenciou z teba v budúcnosti bude skutočne spravodlivý líder. 

 

 

Pracovník s mládežou

 

Ak si myslíš, že si toho z neformálneho vzdelávania v organizácii IUVENTA pre seba už vyťažil maximum, skús svoje skúsenosti a znalosti predať ďalej. Nie je skvelá predstava, predať ostatným mladým ľudom to, čo si sám získal? Vidieť ich, ako tvoje poznatky, ktoré si im odovzdal, neskôr taktiež využívajú v praxi vo svojom pracovnom či osobnom živote?  Staň sa aj ty pracovníkom s mládežou. Nauč sa, ako na to a začni meniť mladé životy!

 

Uplatnenie neformálneho vzdelávania

 

Ako vraví video, keď sa skončí náš proces vzdelávania, sme pripravení svoje vedomosti a skúsenosti využívať v praxi. Dokáže to ale skutočne každý? Až tu sa práve ukáže, kto na sebe makal najviac. Nie vždy je to viditeľné na prvý pohľad, často svoje kvality ukážeš až priamo na ceste životom. Zatiaľ, čo sa niekto celý život učil, ty si sa vzdelával! O praxi, o živote, o sebe samom. Kým bol tvoj rovesník najlepším v škole, ty sa odrazu staneš tým najlepším v živote. A ak aj nedobehneš do cieľa pred ním, bude to tým, že ťa v živote zdržalo všetko, čo si mal možnosť vidieť, keď si otvoril oči svojim možnostiam.  A napokon aj tak zvíťazíš ty!

Dátum uverejnenia: pon., 03/03/2014 - 22:39


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!