Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Paťovi z Trebišova stáže v Nemecku zmenili pohľad na svet.

Patrik Havrila z Trebišova je študentom 5. ročníka elektrotechnickej fakulty ČVUT v Prahe a za necelý rok a pol sa mu podarilo absolvovať dve stáže v Nemecku. V rozhovore prezradil, ako mu stáže zmenili pohľad na svet, problémy a na Nemcov.

Aké stáže si v Nemecku absolvoval? V akých mestách prebiehali?

Na prvej stáži (2013) som bol v meste Ulm. Ulm je vo svete známe nielen ako rodisko Alberta Einsteina, ale aj vďaka najvyššej katedrále sveta - Ulmer Münster. Pracoval som vo firme Harman Becker Automotive Systems. Táto firma vyvíja, produkuje a integruje automotive systémy do áut. Moja práca bola v tíme, ktorý zabezpečoval konektivitu bezdrôtového pripojenia do projektu pre automobilku BMW. Pomocou širokej škály telefónov som testoval a odhaľoval chyby spracovania volaní v automobile BMW. V druhej polovici mojej stáže som dostal za úlohu vylepšiť traceovací program, ktorý slúži práve na odhaľovanie takýchto chýb.

Nasledujúci rok (2014) som bol v meste Braunschweig. Pracoval som vo firme Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR). DLR je národné výskumné centrum pre letectvo, vesmír a transport. Náplňou mojej práce bolo navrhnúť a z objednaných súčiastok poskladať prototyp “krabice”, v ktorej bol umiestený malý počítač a do ktorej potom bolo možné pripojiť rôzne senzory. Zariadenie malo byť akýmsi univerzálnym meracím a mapovacím zariadením pre vlaky. Súbežne s týmto projektom som mal aj druhý, v ktorom išlo o C++ implementáciu algoritmu SLAM.

 

Prečo si si vybral Nemecko?

Prvýkrát som si vybral Nemecko hlavne preto, lebo som sa v tej dobe začal učiť nemčinu. Niekde som čítal, že najlepším spôsobom, ako sa naučiť jazyky, je do danej krajiny vycestovať. Začal som sa preto aktívne zaujímať o možnosti, ktoré ponúka moja univerzita a našiel som študentskú organizáciu IAESTE. Práve ona takéto stáže pravidelne poskytuje.

Po skúsenosti z poslednej stáže som chcel ísť niekam stážovať znovu. Tam si vlastne Nemecko vybralo mňa. Hlásil som na stáže do mnohých iných krajín, no neuspel som na prijímacích pohovoroch. Keď už som si začínal myslieť, že nikam nepôjdem, tak mi od IAESTE prišla ponuka stáže v Nemeckom DLR. Bol som jediný človek v ich databáze s požadovaným študijným odborom. Teda, okrem mňa by tam teoreticky mohli ísť aj všetci moji spolužiaci, lenže nikto z nich o to nemal záujem.

 

Ako prebiehali všetky tie klasické „vybavovačky“? Kedy je podľa teba najvhodnejší čas vybavovať si stáž?

Zo strany Českého IAESTE nebol žiaden problém. Tí sa ma na rovinu spýtali, či chcem naozaj ísť a ja som odpovedal „áno“. O pár týždňov na to som už som sedel vo vlaku. Samozrejme, na začiatku nechýbali menšie „papierovačky“. Nebolo to však nič, čo by človek behom pár dní nevyriešil.

Čo sa týka organizácie zo strany Nemecka, tam sa potvrdila ich precíznosť. Postarali sa v podstate o všetko. Ja som sa musel postarať iba o svoj hlad a smäd. A kedy je najvhodnejší čas vybavovať si stáž? Hneď ako si budeš istý, že chceš naozaj niekam ísť. 

 

Zlepšila sa aj tvoja nemčina alebo si viac rozprával po anglicky?

Na prvej stáži som rozprával celú dobu len po anglicky. Ak sa učíš nemčinu a ukážeš Nemcovi, že hovoríš anglicky, potom s tebou už nemecky neprehovorí. Chce si ušetriť čas, a preto uprednostní angličtinu. Po druhýkrát som sa už poučil a od prvého momentu som si brúsil nemčinu. Zo začiatku to bolo ešte tak 50 na 50, ale niekde v polovičke stáže sa to preklopilo a posledné porady a rozhovory boli na moju žiadosť už len v nemčine.

 

Prečo je podľa tebe dôležité stážovať? Čo ti okrem cennej praxe tieto stáže priniesli?

Stáž určite nie je len o práci, ale aj o ľuďoch, ktorých človek počas tejto doby stretne a spozná. Vyformujú sa nové priateľstvá a známosti. Takže odpoveďou na túto otázku je: “Kvôli možnosti spoznať veľké množstvo ľudí z celého sveta“. Taktiež preto, že človek sa osamostatní. Pozrie sa na svet aj z iného pohľadu, ako z toho, ktorý je prezentovaný v televízií a na internete. Zistí, že to vôbec nie je také zlé. Po tejto skúsenosti som sa začal pozerať na moje prostredie trocha inak. Problémy ako „neurobil som zápočet” alebo „nechala ma priateľka”  už nie sú také vážne, ako boli predtým. Po rozhovoroch s ľuďmi z iných krajín som si uvedomil, že existujú oveľa zložitejšie problémy.

 

Mala stáž alebo celkovo pobyt nejaké veľké negatíva, ktoré ťa rozčúlili?

Ale áno, mala - denný lístok na MHD za 10€. Dúfam, že toho sa u nás nedožijeme :-)

 

Ako by si charakterizoval tamojších ľudí?

Ľudia sú skvelí a priateľskí. To, že sú Nemci vážni a nevedia sa zabávať vôbec nie je pravda. Sú iní ako Slováci. Keď ich niečo rozčúli nedávajú to tak najavo a problémy sa snažia riešiť pokojnou cestou. Nežijú preto, aby si zarobili čo najviac peňazí alebo aby si čo najrýchlejšie kúpili nové auto. Žijú preto, aby sa viac tešili zo života. Môj šéf si zo svojho platu mohol pokojne dovoliť luxusné auto, no namiesto toho jazdil na malom a starom Forde. Na zadnom sedadle bol celé leto vybavený karimatkou, stanom a nafukovačkou. Tešil sa z toho, že nemal posilňovač riadenia.

 

Dobrá rada na záver? :)

Rada na záver? Tak možno len reakcia na otázku jedného môjho známeho. Spýtal sa ma, ako som sa dostal na dve stáže v priebehu jedného roka a troch mesiacov. Bolo to tým, že som sa o to pokúsil. Hlásil som sa na viacero zahraničných pobytov či už v rámci školy alebo mimo nej. Vo väčšine prípadov som vyhorel ako fakľa, ale to už navonok nikto nevidí. Ako povedal Winston Churchill: “Úspech je schopnosť ísť od jedného neúspechu k druhému bez straty entuziazmu.”

 

Eurodesk Slovensko: Ako ti zahraničná stáž ukáže smerovanie v živote

Video Description: 
Zuzka Maderová hovorí o svojej skúsenosti s Erasmom a stážami prostredníctvom organizácie AIESEC.

Dátum uverejnenia: pon., 12/01/2015 - 16:00


Tweet Button: 

Súvisiace odkazy


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!