Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

No Hate Speech Movement - kampaň proti nenávisti na internete

Žijeme všetci spolu na jednej planéte. Zastavme nenávistné prejavy na internete!
Žijeme všetci spolu na jednej planéte. Zastavme nenávistné prejavy na internete!
Internet je pre nás všetkých v dnešnej dobe samozrejmosťou. Dá sa využiť na veľmi užitočné účely, žiaľ taktiež často býva sprostredkovateľom rôznych nenávistných výstupov. Práve proti tomuto problému bojuje Kampaň No Hate Speech Movement.

V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo internetových sietí, prostredníctvom ktorých môžeme uverejňovať naše myšlienky, zážitky, ale aj názory. Rovnako, ako tento fakt môže prinášať množstvo úžitku, podporovať tvorivosť a vtiahnuť ľudí do diskusie o rôznych problémoch, spôsobuje i rôzne problémy. Často sú práve v podobe neznášanlivých komentárov, prejavov rasizmu, antisemitizmu či xenofóbie.

 

I keď si mnohí z nás môžu povedať, že ide len o obyčajný komentár na sociálnej či inej sieti, ktorý sotva niekto uvidí a nikoho nemôže zasiahnuť, opak je pravdou. A práve preto vznikla kampaň No Hate Speech Movement - aby spravila krok k zníženiu kyber-šikany. Jej cieľom nie je obmedziť slobodu prejavu či voľné šírenie obsahu na internete, chce iba zabrániť výskytu toho, ktorý nie je vhodný. .

 

Kampaň zastrešuje sektor pre mládež v Európskej rade. Aktuálne funguje v mnohých členských krajinách vrátane Slovenska, zoznam týchto krajín, mená koordinátorov a kontakty na nich si môžeš pozrieť tu.    

 

Oficiálny trailer kampaňe:
 

No Hate Speech Movement Trailer

Dlhšia verzia videa je dostupná na youtube.

 

 

Ciele projektu sú nasledovné:

 

Zredukovať mieru akceptovania nenávisti na internete. 

Zvýšiť povedomie o nenávisti na internete a jej následkov pre demokraciu a mladých ľudí.

Zapojiť mladých ľudí do učenia sa o ľudských právach a do boja za ich ochranu.

Podporovať internetovú gramotnosť.

Zmobilizovať sieť on-line mladých aktivistov, ktorí budú chrániť ľudské práva.

Podporiť skupiny, zasiahnuté nenávisťou na internete a preukázať im solidaritu.

Presadzovať rozvoj nástrojov európskej politiky proti nenávistným prejavom.

Rozvíjať on-line účasť mladých ľudí a občanov na projekte. 

 

 

 

 

Kampaň na Slovensku - Bez nenávisti na Internete 

 

Na Slovensku plní kampaň rovnaké poslanie, ako inde vo svete. Bojuje proti nenávistným prejavom v internetovom priestore. Preto, ak sa aj ty cítiš osobne nenávisťou na internete zasiahnutý, môžeš sa do nej zapojiť priamo tu, v našej krajine a šíriť tak túto myšlienku ďalej. 

 

 

Kampaň Bez Nenávisti na Internete (SK)

 

 

Oficiálnu záštitu nad kampaňou má odbor mládeže a komunitárnych programov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Na podnet Rady Európy za účelom koordinovania kampane zriadil Národný výbor kampane Rady Európy ,,Bez nenávisti na internete". Slovenským koordinátorom kampane je Mr.Andrej Bencel. 

 

 

Ak sa aj ty cítiš diskrimonovaný alebo napádaný pre tvoj pôvod, orientáciu či iný aspekt, máš vo svojom okolí niekoho takého alebo skrátka chceš bojovať za ľudské práva a pomôčť spraviť krok k eliminácii nevhodného obsahu na internete, podpor túto krásnu myšlienku, zapoj sa do kampane alebo ju šír ďalej. A pokiaľ ťa nič doteraz nepresvedčilo alebo ešte stále váhaš, možno ťa inšpiruje 10 dôvodov, prečo bojovať proti nenávisti na internete

 

 

Dátum uverejnenia: str., 25/06/2014 - 17:54


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!