Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

EDS-ku odporúčam každému, kto nevie, čo chce a hľadá to. A hľadá sa.

S radosťou využívam príležitosť podeliť sa s mladými ľuďmi prostredníctvom Európskeho portalu pre mládež o svoj príbeh – svoju osobnú skúsenosť, ktorú som získal vďaka projektu Európskej dobrovoľníckej služby (EDS).

Už dlho som vedel, že raz pôjdem na Európsku dobrovoľnícku službu (EDS). Avšak nikdy som aktívne nevyhľadával zahraničnú organizáciu, v ktorej by som chcel rok dobrovoľničiť. Denne som prichádzal do kontaktu s EDS dobrovoľníkmi na Stanici, v žilinskom kultúrnom uzle, ktorý sa neskôr stal aj mojou vysielajúcou organizáciou. So zahraničnými dobrovoľníkmi som tam trávil vela času pri práci, aj zábave. No chcel som si to vyskúšať aj na vlastnej koži, nielen sprostredkovane.

 

Splnilo sa mi to vďaka náhodnému pol hodinovému stretnutiu s ľuďmi zo slovinského kultúrneho centra Pekarna. Koncerty, výstavy, workshopy, festivaly- to všetko organizované v priestoroch bývalej vojenskej pekárne, ktorú v 90-tych rokoch zasquatovala skupina non-konformne zmýšľajúcich ľudí. Toto miesto dnes žije bujarým kultúrnym, umeleckým a komunitným životom. Presne toto som potreboval. Na dlhšiu dobu vypadnúť zo Žiliny a zo Slovenska. Vyvetrať si hlavu a ujasniť si, čo ďalej so sebou. Práve som dokončoval bakalárske štúdium a o pokračovaní na magistra som pochyboval. Práca na Stanici ma bavila, ale aj od nej som už potreboval pauzu.

 

EDS-ka bola v tom momente najlepším rozhodnutím; ideálnym spôsobom ako získať rok času na uvažovanie o svojom ďalšom životnom smerovaní a popri tom sa venovať veciam, ktoré ma bavia. A učiť sa nové. Navyše som sa ako dobrovoľník vôbec nemusel starať o peniaze a živobytie. A bolo mi jedno, do ktorej krajiny idem. Išlo mi najmä o organizáciu, ktorú tvorili ľudia so zaujímavým, mne blízkym pohľadom na svet.

 

Okrem fotenia podujatí som pomáhal  s ich technickým zabezpečením, podučil som sa osvetľovaniu koncertov, spolupracoval som na rôznych tvorivých dielňach, virálnej propagácii eventov. Spolu s ďalšími zahraničnými aj miestnymi dobrovoľníkmi som natáčal videá, organizoval komunitné obedy, vtipné intervencie v meste.

Skrátka Európska dobrovoľnícka služba bola pre mňa časom a priestorom pre experimentovanie, robil som veci, ktoré som sa “doma” bál vyskúšať a o ktorých som len premýšľal – kvôli svojim slabým organizačným schopnostiam. Okrem neoceniteľných skúseností som našiel aj zopár blízkych priateľov, s ktorými som naďalej v kontakte osobne aj pracovne.

 

Každému, kto rozmýšľa o EDS-ke, vždy odporúčam, nech si nevyberá podľa krajiny, ale podľa oblasti svojho záujmu, podľa organizácie a kolektívu, na ktorý natrafí možno v databáze hostiteľských organizácií alebo náhodne pri potulkách Európou. Nie je až také dôležité, kde sme. Ale čo robíme a s kým.

 

Dušan Dobiáš

Dátum uverejnenia: štv., 02/05/2013 - 13:33


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!