Európsky portál pre mládež
Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.

Poď na EDS-ku!

Poď do sveta!
Poď do sveta!
Program EÚ pre mladých, ktorý je veľmi populárny - Európska dobrovoľnícka služba.

Európska dobrovoľnícka služba (Akcia 2 Programu EÚ Mládež v akcii) umožňuje mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov vycestovať do zahraničia a zrealizovať EDS projekt. Hovoríme o takzvanom neformálnom vzdelávaní. Celé to je postavené na projekte, ktorý môžeš absolvovať, pričom rôznorodosť projektov nemá hraníc. Môžeš pracovať s deťmi na juhu Španielska, alebo byť fundraiser-om v niektorej bruselskej neziskovej organizácii. Tento program funguje v Európe, ale aj v celom svete už viac ako 10 rokov a zmenil životy stovkám mladých ľudí. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

 

Ako prvé by mala vysielajúca organizácia, v našom prípade nejaká slovenská organizácia a následne hostiteľská organizácia napísať EDS projekt. V projekte by malo byť uvedené od kedy do kedy sa má realizovať, aké sú hlavné úlohy dobrovoľníka a všetky základné informácie o projekte. Následne jedna z týchto organizácií musí poslať projekt do Národnej agentúry Programu EÚ Mládež v akcii, ktorá je zodpovedná za schválenie EDS projektu.

 

Ak bol projekt schválený, potom si väčšinou dané organizácie samé nájdu adekvátnych dobrovoľníkov. Hlavným cieľom týchto EDS projektov je podporiť solidaritu a toleranciu medzi mladými ľuďmi a umožniť im tak skúsenosť neformálneho vzdelávania. Dobrovoľník môže získať nové zručnosti a rozvíjať svoj profesionálny rast.

 

Ak ťa teda vybrali ako EDS dobrovoľníka, čaká ťa takzvané pred-odchodové stretnutie, ktoré musí zorganizovať tvoja vysielajúca organizácia. Tam sa dozvieš všetko o svojom projekte, podpíšeš zmluvu a všetky ostatné dokumenty, ktoré sú k tomu potrebné.

 

Isto sa pýtaš, koľko ťa to všetko bude stáť. Samozrejme nič. Organizácie ti zaplatia letenky na dané miesto konania tvojej EDS, taktiež dostaneš ročnú poistku cez AXA, bude ti poskytnuté ubytovanie a strava zadarmo počas celého tvojho pôsobenia a k tomu získaš mesačné vreckové v hodnote cca 105 EUR, jeho výška však záleží od krajiny, do ktorej pôjdeš. Skvelé nie?

 

Keď už teda vycestuješ, privíta ťa na letisku tvoj mentor, ktorý ti bude pomáhať integrovať sa. Bude vždy nablízku a kedykoľvek sa mu môžeš ozvať, ak budeš potrebovať pomoc. Zvyčajne sa tento mentor stane tvojím dobrým kamarátom a pomocnou rukou. Počas projektu budeš realizovať aktivity, ktoré máš v zmluve a zároveň máš čas aj na svoj osobný rozvoj a projekty, ktoré môžeš uskutočňovať. Treba spomenúť, že EDS dobrovoľník pracuje väčšinou 6 hodín denne a len počas pracovných dní. Každý dobrovoľník má nárok na dovolenku a to 2 dni do mesiaca.

 

Páči sa ti to? Počas pôsobenia tvoja hostiteľská organizácia musí pre teba zorganizovať privítacie stretnutie, kde ti všetko vysvetlí ešte raz. Nasledovne budeš mať dve stretnutia počas projektu, kde sa väčšinou stretnú všetci dobrovoľníci v danej krajine. Je to skvelé, keďže väčšinou EDS dobrovoľník svoj projekt realizuje sám, má možnosť spoznávať EDS dobrovoľníkov z najrôznejších kútov sveta. Keď sa dobrovoľník vráti domov, absolvuje posledné stretnutie so svojou vysielajúcou organizáciou a napíše záverečnú správu. Skvelé je, že každý dobrovoľník dostane certifikát Youthpass, ktorý je uznávaný všade v Európe. EDS projekt môžeš uskutočniť aj mimo Európy!


 

Všetky potrebné informácie nájdeš na internete a na stránkach organizácie IUVENTA -  Slovenský inštitút mládeže www.iuventa.sk . Na Slovensku máme veľa organizácií, ktoré posielajú svojich dobrovoľníkov. Ja sám práve teraz absolvujem EDS v Španielsku a som hrdý na to, že ti viem poskytnúť informácie z prvej ruky a zároveň ti EDS-ku srdečne odporúčam. Je to skvelá skúsenosť!

 

Držím ti palce v hľadaní!


Miroslav Hajnoš

Dátum uverejnenia: štv., 02/05/2013 - 10:59


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrebujete pomoc alebo poradenstvo?

Opýtaj sa nás!