Portale Europeo per i Giovani
Informazioni e opportunità per i giovani in Europa.

Organizácia INEX: Príležitosť vycestovať (nie len) na EDS

Organizácia Inex Slovensko
Organizácia Inex Slovensko
Ak zvažuješ možnosť zúčastniť sa EDS, určite vieš, že medzi prvými vecami potrebuješ zohnať vysielajúcu a hosťujúcu organizáciu. Tieto služby a mnohé iné ti na Slovensku ponúka i organizácia Inex.

Organizácia Inex sa primárne venuje európskemu dobrovoľníctvu a neformálnemu vzdelávaniu mladých prostredníctvom medzinárodných dobrovoľníckych táborov. Takýmto spôsobom môže do zahraničia vycestovať skutočne každý a vyskúšať si, čo dobrovoľnícka práca obnáša. Veľkou výhodou pre teba môže byť, že miesto, čas konania tábora a dokonca i náplň práce v ňom si môžeš zvoliť úplne sám.  Nesporným benefitom, ktorý získáš, je pobyt v zahraničnom prostredí, kde s otatnými účastníkmi nebudeš len pracovať, ale naučíš sa veľa vecí ako o nich, tak aj o sebe. Taktiež sa budeš môcť zúčasniť rôznych workshopov a exkurzií, kde sa niečo nové dozvieš a zdokonalíš tak samého seba.

 

Ďalšou z aktivít organizácie Inex sú školenia, zamerané na rôzne témy ako interkultúrne učenie, projektový manažment, líderstvo a mnoho iných. Skrátka všetko to, čo ťa nenaučia v škole a čo si môžeš prakticky vyskúšať priamo na školení či už na Slovensku alebo v zahraničí.

 

Ak si však predsa len v oblasti dobrovoľníctva ešte len začiatočník a nie si si istý, či je práve toto cesta, ktorou sa chceš v budúcnosti uberať, môžeš sa zúčasniť stretnutia dobrovoľníkov, ktoté Inex pravidelne organizuje. Tam sa môžeš stretnúť s mladými ľuďmi, ktorý v tejto oblasti majú skúsenosti. Určite by ti vedeli efektívne poradiť a vysvetliť ti, čo vlastne taká dobrovoľnícka práca obnáša.

 

Okrem spomínaných aktivít má Inex i jeden dlhodobý cieľ, jednotný pre všetky jeho projekty a to šíriť akýsi druh osvety v oblasti dobrovoľníctva.  Takže, zasa, ak si sa niekedy sám seba pýtal, prečo dobrovoľníčiť a čo vlastne dobrovoľníctvo prináša okoliu, ale taktiež tebe samému, potom je táto organizácia ideálna práve pre teba.

 

 

 

INEX A EDS

 

Ako už bolo spomenuté vyššie, Inex je vysielajúcou i hosťujúcou organizáciou EDS – Európskej dobrovoľníckej služby (Inex v spojitosti s EDSIuventa o EDS). To znamená, že prostredníctvom nej môžeš na EDS do zahraničia vycestovať ty alebo môže niekto z inej krajiny prísť práve sem, na Slovensko.

 

Doteraz organizácia Inex vyslala približne 20 ľudí a hosťovala okolo 15, pričom každý rok sem k nám vďaka nej zavitajú traja zahraniční dobrovoľníci. Vycestovať na EDS môžeš, samozrejme, kamkoľvek, no častými voľbami sú krajiny ako Holandsko, Belgicko, ale aj balkán a to krajiny ako Macedónsko či Srbsko. Veľmi populárne je podľa Tomáša Haviara, jedného z hlavných členov organizície Inex, Nemecko. No ako to už zväčša býva, v nás mladých sa nezaprie láska k letným mesiacom a najpopulárnejšími krajinami, vyberanými pre EDS zostávajú južné štáty ako Taliansko či Španielsko.

 

Určite vieš, že dobrovoľníctvo je najmä o pomáhaní iným, no ty sám určite taktisto nezostaneš ukrátený. EDS ti pomôže v mnohých ohľadoch a rozvynie tvoju osobnosť. Získaš nadhlad, sebavedomie, samostatnosť a najmä pre každého toľko potrebnú prax a pracovné zručnosti.  Zvyšuje sa tak šanca tvojho uplatnenia sa v budúcnosti. Tak prečo pomocou iným nepomôcť samému sebe?

 

Ak ťa možnosť cestovať, ponuka EDS alebo organizácia Inex zaujali, prečítaj si aj ostatné články, v ktorých sa o spomínaných aspektoch dočítaš viac. Inšpiruj sa príbeho Mileny - študentky zo Srbska a Rity - študentky z Talianska, ktoré sem na Slovensko v rámci EDS prišli práve prostredníctvom organizácie Inex alebo zisti, prečo sa oplatí cestovať očami Tomáša Haviara z organizácie Inex.  

 

Pubblicato: lun, 21/07/2014 - 11:39


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Hai bisogno di aiuto o consulenza da parte di un esperto?

Chiedilo a noi!