Portale Europeo per i Giovani
Informazioni e opportunità per i giovani in Europa.

Tomáš Haviar – Prečo cestovať (nie len) na EDS?

Tomáš z organizácie Inex Slovensko.
Tomáš z organizácie Inex Slovensko.
Chceš cestovať no nevieš ako, kam, za čo či dokonca prečo? Prečítaj si príbeh Tomáša, člena organizácie Inex Slovensko a zisti, aké sú tvoje možnosti a aké jednoduché je vycestovať na ľubovoľné miesto na zemi aj práve pre teba.

Máš aj ty dobrodružného ducha, ale nie si si istý, či je cestovanie tá pravá voľba pre teba? Možno si len dostal strach zo spoznávania neznámého, to je pre človeka ceľkom normálna vlastnost. No jednou z podobných vlastností, prislúchajúca úspešným mladým ľuďom, ktorým nepochybne si, je prekonávať samého seba. Svoje o tom vie i Tomáš Haviar z organizácie Inex Slovensko, ktorý ti povie, prečo povedať dobrodružstvu áno. Radí, z akého dôvodu sa oplatí cestovať (nie len) prostredníctvom EDS - Európskej dobrovoľníckej služby. (Inex v spojitosti s EDS, Iuventa o EDS)

 

,,Myslím si, že ak dnes mladý človek dostane možnosť vycestovať kamkoľvek, je to preňho skvelá možnosť. Takmer všetko okolo nás totiž prechádza procesom internacionalizácie, jednotlivé národy zlievajú svoje prvky dohromady, dostáva sa k nám veľmi veľa podnetov z iných kultúr. Preto je podľa mňa prínosné, keď s tým mladý človek prichádza do kontaktu nie len doma, ale dostane potom i možnosť vidieť to na vlastné oči, spoznať danú krajinu, aby lepšie pochopil miestnu kultúru a taktiež jej úlohu v tej našej. To by bol jeden z dôvodov. No ďalším, možno ešte podstatnejším je fakt, že mnohí mladí sú v dnešnej dobe málo samostatní. Keď však vycestujú, majú možnosť osamostatniťsa, byť sami na vlastnú päšť, nespoliehať sa na iných ľudí alebo na to, čo doteraz poznali. Získajú sebavedomie, ostrieľajú sa a sú pripravenejší do života. Človek sa totiž musí spoliehať len na to, čo dokáže sám, keď je odkázaný iba na seb. Často, keď sa ľudia vrátia domov, zistia, že už viac nemajú problém s tým, s čím ho pred odchodom mali.“ Konštatuje Tomáš. Myslím si, že pádných dôvodov v tomto krátkom vyjadrení zaznělo dosť na to, aby sme si povedali, že Tomáš vie, o čom hovorí a evidentne má za sebou i množstvo skúseností, ktoré to potvrdzujú. Ani on však ,,nespadol z neba učný.“

 

Ako už bolo spomenuté, strach z neznámého býva bežnou ľudskou vlastnosťou. Napriek jeho dnešným skúsenostiam ju mal i Tomáš a to až do prvého ročníka strednej školy. Raz sa odvážil vyskúšať niečo nové a vybral sa na zraz cestovateľov. Zistil, že všetci majú práve vďaka cestovaniu zážitky, ktoré on nemal a tak sa rozhodol vyskúšať to prostredníctvom dobrovoľníckych projektov. Jednalo sa o krátkodobejšie projekty, ktoré ponúka organizícia Inex. Práve prostredníctvom nich sa dostal do krajín, akými sú Španielsko, Belgicko, Švédsko a mnoho ďalších. Nedávno si dokonca, podľa jeho vlastných slov, splnil sen a navštívil Južnú Kóreu.

 

Ak ti ani Tomášov príbeh nepomohol rozhodnúť sa či je cestovanie tou pravou cestou pre teba a či vyskúšať EDS alebo iný projekt v zahraničí, tu je od neho pár motivačných slov: ,,Neboj sa skúsať nové veci. pretože strach nám často bráni nie len pri cestovaní, ale i v živote mnohé veci urobiť. Vyskúšaj to urobiť, aj, keď nevieš, čo od toho očakávať. Nemusíš odísť rovno na rok, pre začiatok sú dobrým spôsobom aj krátkodobé projekty ako napríklad mládežnícke výmeny či dobrovoľnícke tábory.”

 

Dostal si chuť spoznávať svet? Tak neváhaj a zbal si batoh! Svoju cestu predsa nenájdeš, kým nezačneš kráčať.

 

Ak ťa možnosť cestovať, ponuka EDS alebo organizácia Inex zaujali, prečítaj si aj ostatné články, v ktorých sa o spomínaných aspektoch dočítaš viac. Inšpiruj sa príbeho Mileny - študentky zo Srbska a Rity - študentky z Talianska, ktoré k nám prišli na EDS prostredníctvom organizácie Inex alebo si v spojitosti s EDS či cestovaním prečítaj viac o samotnej organizácii.

Pubblicato: lun, 21/07/2014 - 11:05


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Hai bisogno di aiuto o consulenza da parte di un esperto?

Chiedilo a noi!