Europäisches Jugendportal
Informationen und Chancen für junge Menschen in ganz Europa.

Staň sa dobrovoľníkom a vycestuj do sveta

Zdokonaľ sa v cudzom jazyku, získaj nové skúsenosti formou neformálneho vzdelávania a zaži novú krajinu. Európska dobrovoľnícka služba ti umožní vycestovať do krajín Európskej únie. Aj ty sa môžeš ako dobrovoľník venovať rôznym projektom.

Stačí si len vybrať. Projekty sa najčastejšie týkajú oblasti športu, kultúry, umenia, ekológie, sociálnej starostlivosti, ale nájdeš aj také, ktoré sa venujú médiám. Hlavným cieľom Európskej dobrovoľníckej služby je podporiť toleranciu a solidaritu medzi mladými ľuďmi a umožniť im získať skúsenosť prostredníctvom neformálneho vzdelávania.


Preklenutie medzi štúdiom a prácou

Uvažuješ nad tým, že by si sa chcel aj ty stať dobrovoľníkom a zažiť niečo nové a zaujímavé vo svojom živote? Tak neváhaj. Stačí, keď máš od 18 do 30 rokov a trvalé bydlisko na Slovensku. „Odporúčam to každému. Je to v mnohom ako pokračovanie štúdia v zahraničí, či už atmosférou alebo voľným časom. Ide o vhodné preklenutie medzi prácou a štúdiom. Výhodu je, že je o teba postarané a nezačínaš v cudzine od nuly,“ povedal Filip Drábek, ktorý sa zúčastnil ako dobrovoľník vo Varšave.


Vyber si z bohatej ponuky krajín

Vycestovať do zahraničia môžeš od dvoch do dvanástich mesiacov. Vybrať si stačí z ponuky krajín Európskej únie, krajín EZVO – Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a programových krajín. V prípade, že nie si skúsený v dobrovoľníckej činnosti, tak dĺžka projektu sa dá skrátiť na obdobie od dvoch týždňov do dvoch mesiacov.

EDS v Berlíne, Janka po návrate

Video Description: 

Zvoľ si vhodnú vysielajúcu organizáciu

Keď si sa už rozhodol, že sa chceš dobrovoľníkom, tak tvojou úlohou bude kontaktovať niektorú z vysielajúcich organizácii na Slovensku. Táto organizácia ti pomôže takmer so všetkým – s prípravou projektu a bude s tebou udržiavať kontakt aj počas trvania dobrovoľníckej aktivity v zahraničí. Medzi tie najznámejšie na území Slovenska patria Mladiinfo či Keric. Nájsť túto organizáciu nie je vôbec ťažké, stačí kliknúť na medzinárodnú databázu akreditovaných organizácii. Tu sa už len preklikáš k tým, ktorých sídlo je u nás na Slovensku. Organizácia, ktorú si nakoniec vyberieš ako vysielajúcu, ti predstaví projekty, ktoré aktuálne bežia alebo napíše nový projekt v rámci programu Erasmus+ a Iuventa, ktorá ho administruje, dá organizácii peniaze na to, aby ťa na EDS mohla vyslať.


Nájdi si organizáciu, kde vycestuješ


Vysielajúcu organizáciu u nás už máš a čo teraz? Je to jednoduché...musíš si nájsť organizáciu, ktorá ťa bude hostiť. Buď sa do pátrania pustíš sám alebo ti pomôže vysielajúca organizácia. Po tom, čo si sa rozhodol, že hostiteľská organizácia je pre teba tá pravá, tak jej pošleš svoj životopis a motivačný list. Ak obe strany súhlasia, tak sa vypracuje žiadosť, podá sa do príslušnej Národnej agentúry k jednému z predkladacích termínov. Po schválení žiadosti sa projekt môže začať.


Stačí už len zbaliť kufre


Samozrejme, pred odchodom na dobrovoľnícku službu ťa vysielajúca organizácia pripraví a dá ti školenie o všetkom dôležitom, aby si vedel čo ťa v zahraničí čaká. A aby sme nezabudli, tak na dobrovoľnícku činnosť dostaneš do Európskej únie grant na ubytovanie, stravu, poistenie, vreckové, príspevok na cestovné, ale aj na kurz jazyka v hostiteľskej krajine.


Niekedy sa na Slovensko už nevrátiš


A aby sme ťa motivovali, tak môžeme ti prezradiť, že množstvo mladých ľudí sa po skončení dobrovoľníckej činnosti rozhodne ostať žiť v meste, v ktorom pôsobili. Tak sa to stalo aj v prípade Filipa Drábka, ktorý so svojou priateľkou vycestovali na dobrovoľnícku službu do Varšavy. „Pracoval som v mimovládke, ktorá primárne organizuje workshopy pre seniorov, deti a chorých ľudí. Ide o kultúrne  a umelecké projekty. Robili sme všetko možné, čo bolo potrebné. Od písania projektov, fotenia, robenia plagátov, videí až po nosenie stoličiek a rozprávanie sa s ľuďmi. Nakoniec sme sa rozhodli, že vo Varšave ostaneme žiť,“ prezradil Filip Drábek.

EDS ti prinesie nielen množstvo zábavy, ale aj peknú zbierku kompetencií, ktoré sa ti zídu napríklad pri hľadaní zamestnania.

Flying Pictures: Európska dobrovoľnícka služba

Video Description: 

Veröffentlicht: Mon, 10/11/2014 - 13:40


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Hilfe oder Beratung von Experten

Frag uns!