Európai Ifjúsági Portál
Információk és lehetőségek az Európában élő fiatalok számára.

Zachráň knižné siroty - Bookpoint

Knižničná búdka Bookpoint v Trnave taktiež poskytuje domov nechceným knihám a ponúka ich verejnosti.
Knižničná búdka Bookpoint v Trnave taktiež poskytuje domov nechceným knihám a ponúka ich verejnosti.
Si milovníkom kníh? Máš ich doma už toľko, že nevieš, kam s nimi, no nemáš to srdce vyhodiť čo i len jednu? Tento článok ti ponúka kretívne riešenia, ako s týmito knižnými sirotami naložiť dôstojne, aby nemuseli skončiť v odpade.

Dokázal by si vyhodiť knihu? Myslím, že väčšina odpovedí na túto otázku by bola záporná. Veď predsa ide o jedinečné dielo, umenie, do ktorého umelec vloží kúsok seba a svojej duše. Čo potom robiť, keď nechceš mať celý byt zaprataný už dávno prečítanými príbehmi? Verejné knižnice, odkiaľ si človek môže požičať knihu, sú rozšírené najmä na západe, však i Slovensko má svojich šíriteľov tejto myšlienky. Prečítaj si o projekte, vďaka ktorému nemusia tvoje nepotrebné knihy zapadať prachom či skončiť v komunálnom odpade. 

 

Projekt Bookpoint

 

Možnosť poskytnúť dôstojné využitie knihám, ktoré by inak zapadli prachom alebo v horšom prípade skončili na smetisku ti ponúka taktiež projekt Bookpoint. Skutočne extrémne originálny nápad dostali traja trnavskí študenti - Filip Galko, Juraj Zamborský a Peter Gabriška, ktorí prerobili starú telefónnu búdku na majú verejnú knižnicu. Stojí priamo vedľa Trnavskej univerzity, takže bez povšimnutia rozhodne nezostane. Verejnosti je prístupná nepretržite. Kedykoľvek do nej môžeš knižku vložiť alebo si ju naopak požičať na prečítanie. Či sa už literárne dielo vráti, po prípade vymení za iné je na uvážení každého z nás, no autori projektu dúfajú, že čitatelia budú myslieť aj na ostatných a dajú aj im šancu dostať sa ku všetkým dielam z knižnice. Aké sú na nápaditý projekt ohlasy nám ozrejmil jeden z autorov, Juraj: ,,Celkovo môžem zhodnotiť, že reakcie sú pozitívne. Verejnosti sa veľmi páči myšlienka projektu ako aj prevedenie knižnice v starej telefónnej búdke. Využívajú túto možnosť a vymieňajú si navzájom knihy. Podstatne je najmä, aby ľudia vnímali a cítili, že sa vzdávajú niečoho, čo im kedysi urobilo radosť a teraz sa o to chcú podeliť s ostatnými. Napriek všetkým pozitívam však musím priznať, že bude ešte nutné popracovať na propagácii myšlienky.“

Ak sa stane, že budeš chcieť darovať dielo a búdka bude plná, treba knižku položiť na ľubovoľné čisté miesto v nej. Trnavská organizácia, ktorá sa o búdku stará spolu so študentmi ich vezme k sebe a keď sa miesto uvoľní, budú do búdky doložené. V prípade úspechu projektu sú jeho autori pripravení rozšíriť malú knižnicu aj na ďalšie miesta v Trnave.  

 

 

Bookpoint - Little Free Library

Video Description: 
Pozri si krátke vtipné video o vzniku knižničnej búdky Bookpoint.

 

 

Ak ťa táto myšlienka zaujala, prečítaj si taktiež súvisiace články Zachráň knižné siroty - Ďakujem, sused a Zachráň knižné siroty - Domov použitých kníh. Tvoje preplnené poličky rovnako, ako zachránené knižky to určite ocenia.

Közzétéve: h., 13/10/2014 - 02:43


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Szakértői segítségre vagy tanácsra van szükséged?

Fordulj hozzánk!