Europeiska Ungdomsportalen
Information och möjligheter för unga i hela Europa.

Zachráň knižné siroty - Ďakujem, sused

Susedia pri knižnej búdke projektu Ďakujem, sused.
Susedia pri knižnej búdke projektu Ďakujem, sused.
Si milovníkom kníh? Máš ich doma už toľko, že nevieš, kam s nimi, no nemáš to srdce vyhodiť čo i len jednu? Tento článok ti ponúka kretívne riešenia, ako s týmito knižnými sirotami naložiť dôstojne, aby nemuseli skončiť v odpade.

Dokázal by si vyhodiť knihu? Myslím, že väčšina odpovedí na túto otázku by bola záporná. Veď predsa ide o jedinečné dielo, umenie, do ktorého umelec vloží kúsok seba a svojej duše. Čo potom robiť, keď nechceš mať celý byt zaprataný už dávno prečítanými príbehmi? Verejné knižnice, odkiaľ si človek môže požičať knihu, sú rozšírené najmä na západe, však i Slovensko má svojich šíriteľov tejto myšlienky. Prečítaj si o projekte, vďaka ktorému nemusia tvoje nepotrebné knihy zapadať prachom či skončiť v komunálnom odpade. 

 

Projekt Ďakujem, sused

 

Jedná sa o iniciatívu dvoch mladých študentiek z Bratislavy - Evy Malevič a Jany Hoosovej. Netradičný nápad spočíva v takzvaných susedských knižniciach alebo knižných búdkach. Takéto búdky sú takmer ako tie vtáčie, ibaže namiesto ,,okrídlencov“ hostia knižné diela všetkého druhu. Ich podstata je skutočne jednoduchá. Vezmeš si knihu a po prečítaní ju jednoducho vrátiš alebo, ak ťa zaujme natoľko, že sa rozhodneš ponechať si ju vo svojej knižnici, vymeníš ju za inú. Okrem toho, že autorky chcú ponúknuť domov nechceným knihám, ich cieľom je i spájať. Keďže sa jedná o susedské knižnice, môžeš sa pri nej schádzať so susedmi z celého okolia a získať príležitosť nájsť tému na spoločnú reč - spoznaj touto cestou nových kamošou alebo konečne oslov osobu, ktorá sa ti páči.

 

Búdky sa momentálne nachádzajú v Martine, Žiari nad Hronom, Košiciach, Bratislave, najnovšie aj v Novom Meste nad Váhom. Aká je na tento milý projekt spätná väzba? Na to ti odpovedajú samotné autorky: ,,Ľudia na prítomnosť knižných búdok reagujú vďačne, tešia sa z priestoru, kde si aj ich staré knihy môžu nájsť nových majiteľov a neskončiť v smetnom koši.“ A prečo sa vlastne rozhodli celú túto vec uviesť do života? Jednoducho už mali dosť rečí o zlom, pesimistickom svete. Chceli dokázať a myslím, že aj dokázali, že ani v dnešnej dobe sa na dobro nezabudlo a preto poslali jeho kúsok ďalej.

 

 

Coca-Cola posliDOBROdalej - Dakujem, sused

Video Description: 
Ak ťa myšlienka zaujala, pozri si promo video projektu v spracovaní spoločnosti Coca Cola a ich iniciatívy PošliDOBROďalej.

 

 

Ak ťa táto myšlienka zaujala, prečítaj si taktiež súvisiace články Zachráň knižné siroty - Domov použitých kníh a Zachráň knižné siroty - Bookpoint. Tvoje preplnené poličky rovnako, ako zachránené knižky to určite ocenia.

 

Publicerad: Mån, 13/10/2014 - 01:52


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Behöver du hjälp eller råd?

Fråga oss!