Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

W zdrowym ciele – zdrowy duch

Sport stał się częścią zdrowego stylu życia, zaś w połączeniu z odpowiednią dietą, przynosi spektakularne rezultaty, a co ważniejsze - wpływa na samopoczucie. Jak to mówią: w zdrowym ciele – zdrowy duch. Pora się o tym przekonać.

Daj się zachęcić urlopowemu szałowi

Wraz z trwającymi wakacjami, świat mediów nieustannie zwykł przypominać, że warto byłoby pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, by móc bez wstydu pokazać się na plaży w ulubionym kostiumie kąpielowym. ,,Schudnij do lata’’ – hasło to, powtarzane niczym mantra, widnieje wszędzie: na afiszach, billboardach, czasopismach, w telewizji oraz w Internecie.

 

Reklamowanie pięknej sylwetki oraz idące z nią w parze promowanie aktywności fizycznej pod wieloma postaciami, jest tematem numer jeden w okresie od maja do października. Wynika to ze zmieniającej się mentalności ludzi, którzy szukają sposobu na relaks i odpoczynek w nieco innej postaci, niż bezproduktywnie spędzany czas. Nie chodzi już wyłącznie o zrzucenie kilku kilogramów.

 

Pozbądź się kanapowego lenia!

Wakacje to czas, kiedy uczniowie i studenci opuszczają mury szkół i uczelni. Rozpoczyna się sezon urlopowy, a co za tym idzie, to fakt dużej ilości wolnego czasu, najczęściej spędzanego na bezproduktywnym leżeniu na sofie z pilotem w dłoni, zaś w wersji all-inclusive – wygrzewaniu się na piaszczystych plażach. Jedyną aktywnością stają się maratony z salonu do kuchni oraz przelatywanie po kanałach telewizyjnych. A przecież wystarczy tak niewiele, a mianowicie - wstać z kanapy. To nic nie kosztuje, można za to wiele zyskać.

Próżniactwo jest już pase. Teraz na czasie są rolki, rower, pływanie. Jeżeli do tej pory sport był ostatnią rzeczą, jaka zajmowała twoje myśli, pora zmienić swoje nastawienie. Zacznij od spacerów, wyjdź na świeże powietrze!

 

Czy muszę być zawodowcem?

Sport to nie tylko aktywność wykonywana zawodowo przez profesjonalistów różnych dyscyplin. Jeszcze do niedawna wiele mówiło się o zagrożeniu wynikającym z wzrastającego wskaźnika otyłości w coraz młodszych grupach wiekowych. Sytuacja uległa jednak znacznej poprawie. Ludzie zaczęli się ruszać.

 

Nie chodzi już o prosty sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Aktywność fizyczna to zaraz obok fizjologicznych potrzeb jedzenia i picia, następna, zajmująca równie wysoką pozycję. Słoneczna pogoda, bezchmurne niebo oraz coraz dłuższe dni, zachęcają do opuszczania czterech kątów. Od kiedy dostępne stały się ścieżki rowerowe, coraz częściej rezygnujemy z przemieszczania się autem, na rzecz wycieczek dwukołowym środkiem transportu. Nierzadko na ulicach można spotkać amatorskich kolarzy, biegaczy, rolkarzy, osoby uprawiające nordic walking. Przykłady te pokazują, że nie trzeba być zawodowcem, by móc uprawiać sport. Kto powiedział, że aby być aktywnym koniecznym jest wydawanie fortuny na siłownie i trenerów osobistych?

 

Zabezpiecz się na przyszłość

Sport to nie tylko sposób na nudę, czy zajmowanie swojego wolnego czasu. Korzyści wynikające z jego uprawiania można wyliczać w nieskończoność. Poprawa krążenia, wydolności pracy serca, płuc, pozbywanie się toksyn z organizmu to tylko nieliczne z jego walorów. Nie można także zapomnieć o zastrzyku endorfiny, czyli hormonu szczęścia, który znacząco wpływa na samopoczucie.

 

Dodatkowym aspektem jest zaangażowanie wszystkich mięśni, poprawa kondycji oraz zmniejszenie ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie, które spowodowane są siedzącym trybem życia. Na co jeszcze czekasz? To chyba wystarczające powody, by zacząć.

 

Michalina Korzeniowska

Opublikowane: czw., 20/08/2015 - 14:42


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie