Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Pokojowa Nagroda Nobla za budowanie tunezyjskiej demokracji

fot. Dennis Jarvis (CC BY-SA 2.0)
Norweski Komitet Noblowski postanowił, że Pokojowa Nagroda Nobla w 2015 r. trafi do Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Pokoju Narodowego za znaczący wkład w budowanie demokracji pluralistycznej w Tunezji po jaśminowej rewolucji.

Jaśminowa rewolucja w Tunezji

Nagroda została przyznana 5 lat po samospaleniu się Mohameda Bouaziziego, który w ten sposób wyraził protest przeciwko bezrobociu i brakowi swobód obywatelskich w Tunezji. Jego czyn zainicjował falę strajków - Jaśminową rewolucję. Bouazizi stał się symbolem walki z despotyczną władzą, a w jego pogrzebie wzięło udział ponad 5 tys. osób.

Tunezyjski Kwartet na rzecz Pokoju Narodowego pełnił istotną funkcję podczas politycznych przemian po jaśminowej rewolucji. Został utworzony w 2013 r., kiedyTunezja była na skraju wojny domowej.

 

Kwartet wzywa do negocjacji

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

W 2013 Powszechna Tunezyjska Unia Pracy zrobiła pierwszy krok w formowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wezwała partię rządzącą i opozycję do wszczęcia negocjacji w sprawie krytycznej sytuacji w państwie. Dwa miesiące później już jako Kwartet wspólnie podpisali porozumienie, które zawierało 4 główne kwestie: dymisję obecnego rządu; ustalenie daty wyborów parlamentarnych; zachowanie tożsamości narodowej w nowej konstytucji oraz negocjacje nad sposobem przyjęcia zasad demokratycznych przez rządzących.

Warunkiem udziału w negocjacjach było podpisanie porozumienia. 21 partii z różnych opcji politycznych zaakceptowało te zasady.

Negocjacje, w których Kwartet miał wiodącą rolę, rozpoczęły się 5 grudnia 2013 r. i przyczyniły się do sukcesu, jakim było wybranie Mehdiego Jomaay na nowego premiera (14.12.2013), ratyfikacja nowej konstytucji (24.01.2014) i przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

 

Komitet Noblowski zaskoczył bukmacherów

W tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury: 68 organizacji i 205 osób. Komentatorzy byli zdumieni wyborem Komitetu Noblowskiego. Na tegorocznej liście nominowanych do prestiżowej nagrody byli bowiem między innymi: papież Franciszek, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon i Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Największe szanse eksperci dawali Kanclerz Niemiec Angeli Merkel za postawę wobec uchodźców.

- „Moim zdaniem to nie jest kontrowersyjna nagroda. Nie jest wielka, ale mądra, bo dziękują im za to, że wytrzymali i zrobili to nieźle, ale też zachęcają do dalszego rozwiązywania problemów” - powiedział laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku, Lech Wałęsa.

 

Milion dolarów za kształtowanie demokracji

Komitet Noblowski stwierdził, że tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma być inspiracją dla tych, którzy promują pokój i demokrację w południowo-wschodniej i północnej Afryce oraz reszcie świata.

- „W wielu krajach walka o demokrację i prawa człowieka zatrzymała się w martwym punkcie. A w Tunezji widoczna jest intensywna demokratyzacja państwa oparta na aktywności społeczeństwa obywatelskiego domagającego się przestrzegania podstawowych praw człowieka” - przyznała Kaci Kullmann Five, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo.

 

Barbara Erling

Opublikowane: śr., 28/10/2015 - 15:21


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie