Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Ochronić bogactwo

Polska to jeden z krajów, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zrobiły największy postęp pod względem ograniczania emisji gazów cieplarnianych. To także kraj, w którym zachowała się unikatowa fauna i flora.

W 2012 r. emisja CO2 w Polsce wyniosła niespełna 300 mln ton. Pod koniec lat 80. XX wieku przekraczała 500 mln ton. Takie postępy zrobiło zaledwie kilka krajów świata, choć trzeba przyznać, że ograniczenie emisji to głównie wynik bankructwa największych trucicieli. Przed Polską wciąż stoją duże wyzwania – aż 56 proc. energii elektrycznej w tym kraju produkowanej jest z węgla kamiennego, co spotyka się z krytyką Komisji Europejskiej. Rząd w Warszawie ma jednak własne argumenty: przekonuje, że przestawienie się na inne źródła energii musi trwać, jest kosztowne i spowoduje niepokoje społeczne. Więcej o polskiej energetyce znaleźć można na stronach Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki i w serwisie www.cire.pl.

 

Z drugiej strony Polska to prawdziwe bogactwo fauny i flory. Tuż przy wschodniej granicy tego kraju rośnie unikatowa Puszcza Białowieska – ostatni pierwotny las w Europie, w którym żyją żubry – europejskie bizony. Tuż obok rozciągają się Bagna Biebrzańskie – słynne w całej Europie miejsce bytowania ptactwa. Polska może się też pochwalić ostatnią dziką rzeką Starego Kontynentu (Wisłą) oraz m.in. Kampinoskim Parkiem Narodowym – żaden inny w Europie nie leży tak blisko stolicy. O wyjątkowości polskiej przyrody świadczy też bogactwo dzikiej zwierzyny: ssaków, ptaków, a nawet owadów. W wieku krajach Starego Kontynentu o spotkaniach z sarnami czy jeleniami można tylko pomarzyć. W Polsce – m.in. dzięki temu, że większość lasów należy do państwa – są codziennością. Więcej na stronie Lasów Państwowych.

 

Sposób traktowania środowiska naturalnego w ostatnich latach w Polsce bardzo się zmienił. Kraj ten po wejściu do Unii Europejskiej przyjął wszystkie przepisy ekologiczne, zarówno dotyczące celów klimatycznych (zmniejszenie emisji gazów), jak i ograniczania produkcji odpadów (recykling). Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej w całym kraju od dekady powstają oczyszczalnie ścieków, uzupełniana jest sieć kanalizacyjna, budowane są sortownie odpadów i ekologiczne kotłownie. Największym wyzwaniem w kolejnych latach będzie budowa spalarni śmieci (wciąż jest ich za mało) oraz udoskonalenie systemu odzysku odpadów.

 

W związku z troską o środowisko naturalne zmieniły się też prawa konsumentów. Podobnie jak w innych krajach Unii, mają oni prawo do informacji o efektywności energetycznej kupowanych urządzeń, składzie żywności i jej wartościach odżywczych. Przestrzeganie tych przepisów nadzorują Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz lokalni rzecznicy praw konsumenta.

 

Jeśli masz ochotę działać na rzecz środowiska naturalnego w Polsce, możesz zgłosić to do lokalnych oddziałów znanych, ogólnoświatowych organizacji ekologicznych. Działają tu m.in. Greenpeace oraz WWF.

Opublikowane: śr., 05/06/2013 - 15:36


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie