Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Jaki jest Twój ślad wodny?

Ile wody zużywasz w ciągu roku? Jak możesz oszczędzać wodę?

Każdy z nas zna przerażające wizje i statystyki dotyczące przyszłości naszej planety. Globalne ocieplenie to termin, który na stałe zagościł w słownikach, podobnie jak coraz częściej pojawiające się pojemniki do sortowania odpadów na naszych osiedlach, w sklepach, uczelniach czy w pracy. Pomimo trwającego nacisku na to, by być ekologicznym, trudno naprawdę zrozumieć jak bezpośredni wpływ na środowisko ma każdy z nas.

 

Sprawdź hasło: water footprint. Water Footprint Network sprawiło, że łatwiej jest sprawdzić jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności, ułatwiając nam zmierzenie tzw. śladu wodnego.  Ślad wodny jest mierzony poprzez pośrednie i bezpośrednie zużycie wody przez konsumowanie dóbr, do wytworzenia których potrzebna była woda. Liczby są ogromne. W krajach takich jak Ruanda, Haiti czy Etiopia zużycie wody na gospodarstwo wynosi przeciętnie 15 litrów wody. Ślad wodny przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce wynosi ok. 360–400 litrów wody dziennie, czyli w ciągu miesiąca to ilość wody wystarczająca do napełnienia ogromnego zbiornika beczkowozu.

 

Ciągły wzrost zużycia wody może prowadzić do innych negatywnych efektów w środowisku, takich jak zwiększenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia dostępnych zasobów. Jak więc zmniejszyć swój ślad wodny?

 

Korzystaj z kranu

Największą ironią butelkowanej wody jest to, że potrzeba ponad 7 milionów litrów wody by wyprodukować plastikowe butelki, nim zostaną napełnione wodą i przekazane do dystrybucji. Zamiast przyczyniać się do napędzania błędnego koła zużycia surowców, używaj butelek uzdatniających. Taka butelka sprawia, że masz smaczną wodę od razu, a jeden filtr węglowy zastąpi 300 zwykłych butelek na wodę. Ty również możesz filtrować i uzdatniać wodę samodzielnie.

 

Kupuj rozsądnie

Czy wiesz, że potrzeba ok. 6800 litrów wody na wyhodowanie bawełny potrzebnej do wyprodukowania pary jeansów, a kolejne 1400 na zwykły T-shirt? Nie ważne jak wspaniała jest obniżka, dodatkowa para jeansów nie jest tego warta. Na „wyprodukowanie” litra wody butelkowanej potrzeba ponad 2 litry wody – koszty wyprodukowania butelki + transport. Uzdatniając wodę w domu, korzystając z dzbanka filtrującego wodę lub butelki z filtrem węglowym oszczędzisz pieniądze i środowisko.

 

Zazieleń swój ogród

Dokładnie sprawdź, czy zawory, węże i połączenia nie przeciekają, przez co tracisz wodę. Znalazłeś wyciek? Po prostu zaklej go taśmą izolacyjną i oszczędzaj wodę. Chcesz być bardziej eko? Umieść w swoim ogrodzie duże wiadro do zbierania wody deszczowej, a gdy przyjdzie czas podlewania po prostu przelej ją do konewki i nawodnij rośliny. Za pomocą tak zebranej wody możesz oszczędzić miesięcznie kilkaset litrów.

 

Jedz mądrze

Jedzenie mięsa takiego jak wołowina czy wieprzowina to ogromne zużycie wody (produkcja jednego kilograma wołowiny to ok. 50000 litrów wody), podczas gdy hodowanie warzyw czy owoców to 1000 razy mniejszy ślad wodny (ok. 55 litrów wody na kilogram). Sprawdź ile zużywasz wody na poszczególne rodzaje jedzenia i rozsądnie gospodaruj zasobami.

 

Włącz się w dyskusję

Zminimalizowanie śladu wodnego jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie ma lepszego sposobu niż szerzenie wiedzy w trakcie dyskusji. Włącz w dialog swoich znajomych i członków rodziny, rówieśników czy znajomych z pracy o zmianach jakich można dokonać w swoim życiu i przyczyń się do zmian, które pragniesz ujrzeć w świecie. Zachęć innych do włączenia się w redukcję zużycia wody i pokaż im, jak to zrobić.

 

Tekst pochodzi ze strony: http://www.waterbobble.pl/index.php/blog/jaki-jest-twoj-slad-wodny.html

Opublikowane wt., 14/05/2013 - 09:51
Ostatnia aktualizacja pt., 17/05/2013 - 15:16Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie