Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Razem przeciwko zmianom klimatu

© fotolia.com - Sergey Nivens
Wszyscy mamy obowiązek włączyć się do walki ze zmianami klimatu. Działania podjęte dziś będą mieć wpływ na przyszłość naszej planety. Pytanie brzmi: jak możemy wspólnie zmierzyć się z tym problemem?

Zmiany klimatu są następstwem długotrwałych przemian zachodzących w zjawiskach pogodowych spowodowanych wzrostem średniej temperatury na Ziemi. Jakie są jednak przyczyny i następstwa tego zjawiska? Odpowiedź znajduje się w wypowiedzi profesora Schellnhubera z Poczdamskiego Instytutu Badania Skutków Zmian Klimatu.

 

Jaką rolę pełni Europa?

Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Działań w dziedzinie Klimatu codziennie pracuje nad nowymi inicjatywnymi mającymi na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu. Na przykład, poprzez politykę finansową, UE określiła wspólne cele dla państw członkowskich na lata 2020, 2030 i 2050. Pierwszym z nich jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie efektywności energetycznej o 20% do roku 2020.

 

EU Climate Action

Video Description: 
European climate action

 

Co można zrobić, aby się przyłączyć?

Przede wszystkim, dać się usłyszeć! Warto podzielić się z innymi młodymi ludźmi na całym świecie swoją opinią na temat zmian klimatu i pomysłami na to, co można zrobić, aby im przeciwdziałać.

 

Można również przesłać swoje imię, wiek, miasto i państwo na adres clima-youth-climate-action@ec.europa.eu. Dane zostaną umieszczone na mapie pokazującej globalne zaangażowanie młodych ludzi w sprawy klimatyczne.

 

Dla zainteresowanych, dostępna jest także gra planszowa, pomagająca odkryć różne działania, jakie można podjąć, aby skutecznie przyłączyć się do walki ze zmianami klimatu.

 

Więcej informacji można znaleźć w specjalnym Magazynie Młodzieżowym „Nasza planeta, nasza przyszłość” wydawanym przez Komicję Europejską. Warto również obserwować wątek EU Climate Action na Twitterze i Facebooku, aby być na bieżąco z kampaniami prowadzonymi przez Komisję Europejską.

Opublikowane: czw., 03/12/2015 - 15:25


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie