Eiropas Jaunatnes portāls
Informācija un iespējas jauniešiem visā Eiropā.

Najbardziej wpływowe kobiety świata

fot. William Murphy (CC BY-SA 2.0)
Magazyn „Forbes” opublikował zestawienie najbardziej wpływowych kobiet świata w 2015 roku. Oto pierwsza dziesiątka.

1 Angela Merkel (Niemcy)

fot. www.GlynLowe.com (CC BY 2.0)

Niekwestionowana „szefowa Europy”, kobieta, która rządzi twardą ręką osiągając sukcesy, o których mężczyźni często mogą tylko pomarzyć.

Angela Merkel pochodzi z rodziny o częściowo polskich korzeniach – jej dziadek był Polakiem, nazywał się Ludwig Kazmierczak i pochodził z Poznania. Przyszła kanclerz studiowała fizykę i pracowała z Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD, gdzie uzyskała doktorat z chemii.

Jej kariera polityczna rozpoczęła się po upadku muru berlińskiego i zjednoczeniu Niemiec, kiedy została deputowaną, a później ministrem. Stanowisko kanclerza objęła w 2005 roku i od tego czasu pełni je nieprzerwanie. Angela Merkel ze względu na silną osobowość i sukcesy polityczne często porównywana jest do brytyjskiej premier Margaret Thatcher.

 

2 Hillary Clinton (USA)

fot. Keith Kissel (CC BY 2.0)

Być może to ona będzie kolejnym prezydentem USA, w 2015 roku z pewnością można ją określić jako jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach, która od wielu lat związana jest z polityką.

Hilary ukończyła prawo na Uniwersytecie Yale, gdzie poznała przyszłego męża Billa Clontona. Po latach spędzonych u boku prezydenta, Hilary rozpoczęła karierę polityczną na własną rękę jako senator stanu Nowy York. Brała również  2008 roku udział w prawyborach prezydenckich przegrywając ostatecznie z Barackiem Obamą. W latach 2009-2013 pełniła później funkcję sekretarza stanu. W 2015 roku ponownie zgłosiła chęć ubiegania się o fotel prezydenta i rozpoczęła kampanię wyborczą.

 

3 Melinda Gates (USA)

fot. DFID - UK Department for International Development (CC BY-SA 2.0)

Żona założyciela Microsoftu Billa Gatesa i jedna z najbogatszych kobiet świata. Współzałożycielka i aktywna działaczka Bill & Melinda Gates Foundation.

Ukończyła ekonomię i informatykę na Duke University oraz studia MBA. Przez lata pracowała w Microsofcie, obecnie znana jest głównie ze swojej działalności charytatywnej, za którą wielokrotnie była nagradzana.

 

4 Janet Yellen (USA)

fot. Day Donaldson (CC BY 2.0)

Jej nazwisko jest mało znane opinii publicznej, a to właśnie ta niepozorna kobieta, absolwentka Uniwersytetów Browna i Yale, jest przewodniczącą Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalej USA.

Co ciekawe, mężem Janet jest laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2001 roku.  

 

5 Mary Barra (USA)

fot. Senator Claire McCaskill (CC BY-ND 2.0)

Wszyscy panowie, którzy nie wierzą w koegzystencję kobiet i motoryzacji, powinni poznać szefową General Motors – światowego giganta produkcji samochodów.

Pracę w firmie rozpoczęła w wieku 18 lat, będąc jeszcze studentką. Przez kolejne lata pięła się po szczeblach kariery uzyskując ostatecznie w 2014 roku najwyższe stanowisko.

 

6 Christine Lagarde (Francja)

fot. Adam Tinworth (CC BY-ND 2.0)

Kolejna kobieta rządząca pieniędzmi w globalnym wymiarze to dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego – to pierwsza kobieta pełniącą tą funkcję.

Z wykształcenia prawniczka, przez lata pełniła również funkcje ministerialne – w 2009 roku „Financial Times” uznał, że jest najlepszym ministrem finansów w Europie.

 

7 Dilma Rousseff (Brazylia)

fot. Senado Federal (CC BY 2.0)

Ekonomistka i polityk angażowała się w ruch oporu przeciw dyktaturze w Brazylii, działała w organizacjach opozycyjnych. Od 2011 roku pełni funkcję prezydenta tego kraju jako pierwsza kobieta w Brazylii.  

 

8 Sheryl Sandberg (USA)

fot. TechCrunch50-2008 (CC BY 2.0)

Ukończyła ekonomię na Harvardzie, a także studia MBA. Pracowała w Departamencie Skarbu USA, a także w Google. Ale zdecydowanie najciekawsze stanowisko objęła w 2008 roku, kiedy została szefem operacyjnym portalu Facebook.

 

9 Susan Wojcicki (USA)

fot. TechCrunch (CC BY 2.0)

Kolejny wielki serwis i kolejna kobieta i sterów. Również ukończyła Harvard, pracowała w firmie Intel i Google, z którym związana jest od lat. 2014 została mianowana prezesem YouTube.

 

10 Michelle Obama (USA)

fot. DFID - UK Department for International Development (CC BY 2.0)

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych wpływowych kobiet świata ukończyła Princeton i Harvard. Pracowała w kancelarii prawnej, gdzie poznała przyszłego męża i prezydenta Baracka Obamę. W 2008 roku Barack został prezydentem USA, a Michelle rozpoczęła pełnienie obowiązków pierwszej damy.

 

MT