Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Najszczęśliwsze kraje świata? Niestety, nie Polska

fot. Roderick Eime (CC BY 2.0)
Badanie World Hapiness Index przeprowadzane co roku na zlecenie ONZ ma na celu stwierdzenie, które z państw świata można uznać za najszczęśliwsze. Jak wypadła w nim Polska?

Kryteria rankingu

W ustaleniu ostatecznych wyników raportu bierze się pod uwagę kilka czynników. Główną rolę odgrywa wskaźnik PKB na osobę, wahający się w branych pod uwagę krajach od ponad 80 000 $ do niecałych 500 $. Na drugim miejscu stawia się jakość opieki socjalnej oraz służby medycznej. Następnie sięga się po dane dotyczące długości życia oraz stosunku osób chorujących do zdrowych. Ważną zmienną jest także wolność podejmowania decyzji, a więc tym samym również brak cenzury i narzuconej odgórnie ideologii państwowej. Twórcy rankingu nie zapominają także o szczodrości przedstawicieli danego narodu, która jest przejawem ich dobrobytu i spełnienia materialnego. Stawkę zamyka stopień wykrywalności korupcji, który wskazuje również na ogólną kondycję państwa.


Najlepsi z najlepszych

Złotą trójkę tegorocznego zestawienia tworzą Szwajcaria, Islandia i Dania. W stosunku do  ubiegłego  roku Szwajcaria awansowała o trzy pozycje (z 3. do 1.), Islandia aż o siedem (z 9. do 2.), natomiast Dania zmuszona została oddać prowadzenie i spadła na najniższy stopień podium. W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Norwegia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia i Australia.


A gdzie Polska?

Polsce przypadła niestety dopiero 60. lokata. W stosunku do poprzedniego badania, jest to spadek o 9 pozycji. Najbardziej zauważalną zmianą jest to, iż szacowany wskaźnik hojności pośród Polaków spadł ponad dwukrotnie.
Biorąc pod uwagę fakt, że w klasyfikacji zawarto 158 narodów, nie jest to wynik szczególnie zły, warto jednak spojrzeć, kto okazał się od  lepszy. O ile nie muszą dziwić korzystniejsze statystyki  Czech (31.), Słowenii (54.) czy Litwy (56.), o tyle już 52. miejsce Mołdawii, znajdującej się w recesji, do niedawna jeszcze zarządzanej przez komunistów a także 59. Białorusi, zintegrowanej z Rosją i niszczonej dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, jest zgoła zaskakujące. Według badań w obu tych krajach ludzie są hojniejsi, natomiast łapówkarstwo skuteczniej wykrywane.


Niechlubne miejsca

Najniższe noty, jak co roku, otrzymały kraje afrykańskie, takie jak Togo, Burkina Faso czy Czad. Z oczywistych względów równie słabo wypadła np. Syria, w której toczy się wojna domowa, czy opanowany przez Al – Kaidę oraz IS Pakistan.
 

Ranking a młodzież

Należy zadać sobie jeszcze pytanie, czy zdanie ludzi młodych pokrywa się ze wszystkimi danymi statystycznymi, które zawarto w badaniu? W końcu nie wszystkie barwne wykresy odzwierciedlają wiernie rzeczywistość.

Kasia (Polska, 22 lata): „O moim kraju nie mogę powiedzieć wiele złego. Czasem patrzę z zazdrością na warunki życia Anglików czy Niemców, jednak jednocześnie przychodzi my do głowy myśl, że zawsze mogłoby być gorzej. Jedno jest pewne: poziom edukacji, zarówno szkolnej, jak i akademickiej, jest u nas jednym z wyższych w Europie, czym powinniśmy się szczycić. Niestety, często odkrycia naszych rodzimych naukowców pozostają bez właściwego wydźwięku, a szkoda, bo zwykle mają naprawdę rewolucyjny charakter.”

John (Wlk. Brytania, 24 lata): „Anglia jest dla mnie domem od urodzenia i nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu na świecie. Wszystkiego jest tutaj pod dostatkiem. Mogę uczyć się na uniwersytecie i mam godne utrzymanie, nie musząc poświęcać całego wolnego czasu pracy. Moja ojczyzna jest przyjazna młodzieży i daje jej masę okazji do rozwoju.”

Tobias (Niemcy, 17 lat): „W Niemczech od najmłodszych lat uczy się obowiązkowości i perfekcjonizmu. Bywa to męczące, ale chyba warto, ze względu na przyszłość. Nasze szkoły wymagają wiele, jednak także dużo oferują. Poza szkołą również można się dobrze rozwijać, np. poprzez różne projekty. Z racji rozbudowanej gospodarki na prawie każdego czeka w przyszłości posada, chociaż ostatnio zdarza się, że starsi pracownicy zajmują miejsca tym młodszym, chcąc nadal zarabiać duże pieniądze.”

 

Pełną treść raportu znaleźć można pod tym adresem. Niestety, na razie dostępna jest tylko jego anglojęzyczna wersja. Warto jednak zajrzeć na str. 26, gdzie znajdziecie tabele z „wykresami szczęścia” poszczególnych krajów. Jeżeli postanowicie się jednak wczytać, to znajdziecie tam też coś o sobie.


Krzysztof Andrulonis

 

Opublikowane: pt., 01/05/2015 - 11:04


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie